SuperBiz wiadomości Do kiedy trzeba rozliczyć PIT? [GODZINY OTWARCIA URZĘDÓW SKARBOWYCH]

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT? [GODZINY OTWARCIA URZĘDÓW SKARBOWYCH]

29.04.2016, godz. 11:48
Wypełniamy PIT
Wypełniamy PIT foto: EAST NEWS

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT? To już ostatni dzwonek na złożenie deklaracji podatkowej PIT we właściwym terminie. Jak co roku, pod koniec kwietnia urzędy skarbowe będą miały wydłużone godziny otwarcia. Dla spóźnialskich mamy też dobrą wiadomość - placówki będą też czynne w poniedziałek 2 maja. My przypominamy, jak szybko i bezpiecznie złożyć PIT w formie papierowej, jak i przez internet.

Do kiedy trzeba złożyć PIT?
W tym roku na złożenie PIT-u mamy czas zamiast do 1 do 2 maja. Wszystko dlatego, że ostatni dzień kwietnia wypada w sobotę, czyli dzień wolny od pracy. Choć termin wydłużony został o jeden dzień, nie warto czekać na ostatnią chwilę. Z rozliczeniem PIT nie ma co zwlekać. Po pierwsze dlatego, że ci, którzy zrobią to na ostatnią chwilę i to drogą tradycyjną, będą musieli swoje odczekać w kolejkach na poczcie. Nie bez znaczenia jest także termin otrzymania zwrotu podatku. Im później złożone zeznanie, tym później pieniądze pojawią się na koncie.

Jak rozliczyć PIT?
Warto wcześniej dokładnie sprawdzić: co, na jakiej podstawie i w ramach jakiego limitu masz prawo odliczyć w PIT za rok 2015, bo dzięki temu możesz zaoszczędzić. Unikniesz też pośpiechu i zdenerwowania, a to może być przyczyną kosztownych błędów czy pomyłek. Wyjaśniamy, jak wypełnić PIT-37 - krok po kroku. Kolejki w urzędach skarbowych pod koniec kwietnia mogą przerażać. Jest sposób, by je ominąć. Swoje zeznanie podatkowe można złożyć przez internet. Ministerstwo Finansów oficjalnie zachęca do rozliczania się drogą elektroniczną. Polacy chętnie korzystają z tej możliwości. Do 18 kwietnia do urzędów skarbowych wpłynęło ponad 5 mln e-PIT-ów! Resort liczy jednak na jeszcze lepszy wynik – przez internet chce w tym roku zebrać aż 7 mln zeznań podatkowych. Tutaj podpowiadamy jak wysłać deklarację podatkową online

Urzędnik wypełni za podatnika
Ułatw sobie złożenie rocznego zeznania podatkowego i skorzystaj z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled Tax Return). W tym roku obok PIT-37 możesz wysłać przez Internet również PIT-38.

Dzięki PFR jako podatnik rozliczający się drogą elektroniczną otrzymujesz od administracji podatkowej propozycję częściowo wypełnionego rozliczenia rocznego. Ogranicza to do minimum czas potrzebny do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Pozwala też uniknąć błędów, które pojawiają się przy przepisywaniu danych z informacji od płatników. Jednym słowem – złożenie zeznania podatkowego staje się wygodniejsze, prostsze i szybsze.

Po skorzystaniu z usługi PFR sprawdź poprawność danych, które są zawarte w udostępnionym przez urząd zeznaniu oraz podpisz je i wyślij. Pamiętaj, że możesz także uzupełnić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1 proc. dla wskazanej przez ciebie organizacji pożytku publicznego (OPP).

Godziny otwarcia urzędów skarbowych
W czwartek i piątek 28-29 kwietnia, gdy jak co roku panuje wzmożony ruch w urzędach skarbowych, wszystkie będą pracować dłużej, do godziny 18. Obok bezpośredniej pomocy pracowników administracji podatkowej można również skorzystać ze specjalnych stanowisk komputerowych, gdzie deklarację wysyła się drogą internetową.

Zobacz: Lepiej złożyć PIT z błędem niż się spóźnić. Wyjaśniamy dlaczego

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: