SuperBiz wiadomości PIT prezydenta USA. Miliarder Donald Trump zapłacił 36,5 mln dol. podatku

PIT prezydenta USA. Miliarder Donald Trump zapłacił 36,5 mln dol. podatku

15.03.2017, godz. 15:52
DONALD TRUMP
DONALD TRUMP foto: AP

Zeznania podatkowe prezydenta Stanów Zjednoczonych ujrzały światło dzienne. Miliarder Donald Trump nie chciał ich ujawnić w czasie kampanii wyborczej, więc wyręczyli go w tym dziennikarze. Telewizja MSNBC opublikowała fragmenty PIT-u prezydenta USA z 2015 roku, z którego wynika, że zapłacił 36,5 mln dol. podatku.

Dokumenty upublicznił dziennikarz MSNBC avid Cay Johnston, który jak twierdzi, otrzymał je na e-maila, choć się o to nie starał. Biały Dom potwierdził autentyczność tych zeznań podatkowych, ale podkreślił, że ich publikacja bez zgody zainteresowanego jest nielegalna.

Zobacz również: Trump nie taki zły? Odda prezydencką pensję na cele dobroczynne

Z deklaracji podatkowych Donalda Trumpa wynika, że firma miliardera nie radzi sobie najlepiej. Na 153 mln dolarów zysku prezydent USA zapłacił 36,5 mln dol. z tytułu podatków dochodowych. Biznes Trumpa zanotował w 2015 r. aż 103 mln dol. straty, jednak nie ujawniono, czym była ona spowodowana.

Jak podaje "Puls Biznesu", efektywna stawka podatkowa wyniosła w przypadku Trumpa 24,5 proc. co jest wartością znacznie wyższą niż w przypadku przeciętnego amerykańskiego pracownika (10 proc.), ale niższa niż płacona przez podatników zarabiających 1 mln USD rocznie (24,7 proc.).

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że większość kwoty podatku w 2005 roku to skutek tzw. Alternative Minimum Tax (AMT), podatku wprowadzonego po to, by osoby o wysokich dochodach nie płaciły podatków według minimalnych stawek. Gdyby nie AMT, Trump zapłaciłby tylko kilka milionów dolarów podatku za 2005 rok. Trump w czasie kampanii wyborczej zapowiadał zniesienie tej daniny.

Czytaj koniecznie: Majątek Donalda Trumpa. Bajeczna fortuna prezydenta USA

Jako kandydat na prezydenta Trump odmawiał opublikowania swoich zeznań podatkowych, co było wieloletnią praktyką stosowną przez kandydatów na najwyższy urząd w państwie. Agencja AP zauważa jednak, że kompletne deklaracje podatkowe prezydenta zawierają ważne dane, np. o datkach przekazywanych na organizacje dobroczynne, o źródłach dochodu, rodzaju wykorzystanych ulg podatkowych i przyjętych przez Trumpa strategiach podatkowych. Associated Press przypomina też, że ponad milion osób podpisało petycję wzywającą polityka Partii Republikańskiej do opublikowania zeznań podatkowych.

 

Źródło: "Puls Biznesu"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: