SuperBiz wiadomości [PKB] Polski wzrost na przedostatnim miejscu w Unii

[PKB] Polski wzrost na przedostatnim miejscu w Unii

07.12.2016, godz. 17:19
Parlament europejski Europarlament
foto: EAST NEWS

Polska gospodarka raptownie zwalnia. W zestawieniu wzrostu PKB wszystkich państw unijnych, porównując trzeci kwartał do drugiego, obsadziliśmy niechlubną drugą pozycję od końca.

Najszybciej rozwijają się gospodarki Bułgarii i Portugalii, których PKB wzrósł o 0,8 procenta w III kwartale 2016, porównując do poprzedniego okresu. To i tak niewielki wzrost, ale na skalę Unii Europejskiej rekordowy. Zaraz za plecami Portugalczyków i Bułgarów znajdziemy Cypr, Słowację, Hiszpanię i Holandię z o 0,7 procenta większym Produktem Krajowym Brutto niż w II kwartale.

Gorzej sobie radzą największe kraje: gospodarka Francji i Niemiec urosły o 0,2 procenta, brytyjska o 0,5 procenta. Najsłabiej wypadła Litwa z minimalnym wzrostem - 0.1 procenta. Polska na słabej, przedostatniej lokacie ma szerokie grono towarzyszy. W peletonie krajów z wzrostem 0,2 procenta znajdziemy oprócz nas: Belgię, Estonię, Węgry i wspomniani giganci Francja i Niemcy.

ZOBACZ TEŻ: LEGIA - SPORTING: mecz o finansowe być albo nie być [INFOGRAFIKA]

W całej Unii PKB rósł średnio o 0,4 procenta, co jest blisko połową tego co zanotowaliśmy w USA, gdzie wzrost był o 0,7 procenta.

źródło: Forum Ekonomiczne w Davos.

tagi: PKB
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: