SuperBiz wiadomości PKB wzrósł o 4 proc. Ma na to wpływ jeden czynnik

PKB wzrósł o 4 proc. Ma na to wpływ jeden czynnik

31.05.2017, godz. 15:40
Wstępny szacunek PKB w trzecim kwartale
foto: SHUTTERSTOCK

GUS podał szacunki wzrostu polskiego PKB w pierwszym kwartale 2017 r. Wynika z nich jasno, że polska gospodarka wciąż się rozwija, ale powodów do radości z tego powodu brakuje. Jedynym bowiem koniem pociągowym wzrostu PKB o 4 proc. jest konsumpcja; wzrost inwestycji jest znikomy.

Polski PKB wzrósł w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016 r. o 4 proc. - ogłosił 31 maja Główny Urząd Statystyczny. Jak wskazuje portal srefabiznesu.pl, lwią część zasług za wzrost należy przypisać spożyciu indywidualnemu w sektorze gospodarstw domowych, czyli konsumpcji. Na jej wzrost z kolei może mieć wpływ efekt programu Rodzina 500 Plus.

ZOBACZ TEŻ: Rafalska: Od 1 października zmiany w 500 Plus

„Spożycie w sektorze gospodarstw domowych wzrosło w tempie 4,7 proc. i było wyższe niż w IV kwartale 2016 r. (wzrost o 4,5 proc.)” - czytamy w materiałach GUS. Urząd dodaje, że aż 3 z 4 proc. wzrostu gospodarczego zawdzięczać należy wpływowi spożycia w sektorze gospodarstw domowych. Wzrost spożycia dobrze widać na wykresie przygotowanym przez GUS (słupki w kolorze fioletowym):

Jeśli chodzi o popyt inwestycyjny, to jego wpływ na wzrost PKB był właściwie żaden. Według ekspertów, to zaskakujący efekt przy dobrej koniunkturze, która trwa obecnie. Jeśli zaś chodzi o eksport, to dzięki niemu da się zauważyć, choć niewielki, to jednak pozytywny wpływ na siłę polskiej gospodarki. Wzrost wartości eksportu wyprzedziła jednak dynamika importu. Wszystko wskazuje więc na to, że to konsumpcja pozostanie przez jakiś czas motorem rozwojowym polskiej gospodarki.

Źródła: strefabiznesu.pl, stat.gov.pl

tagi: PKB WZROST PKB
autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: