SuperBiz wiadomości Wierny żołnierz Kaczyńskiego wicerprezesem PKO BP

Wierny żołnierz Kaczyńskiego wicerprezesem PKO BP

30.06.2016, godz. 18:38
PKO Bank Polski
PKO Bank Polski foto: SHUTTERSTOCK

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Maks Kraczkowski objął stanowisko wiceprezesa w PKO BP. Jednocześnie akcjonariusze podjęli decyzję o warunkowej wypłacie dywidendy.

Maks Kraczkowski jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2001 r. aktywnie udziela się w szeregach PiS. W 2005 r. został przewodniczącym Forum Młodych tej partii. W tym samym roku stanął na czele Okręgu nr 38 PiS w Wielkopolsce.

W wyborach parlamentarnych w 2005, 2007 i 2011 r. udało mu się uzyskać mandat poselski z ramienia PiS. W sejmie V kadencji był przewodniczącym Komisji Gospodarki Sejmu RP, podczas VI kadencji pracował w niej jako wiceprzewodniczący, a podczas VII kadencji ponownie objął stanowisko przewodniczącego. Dodatkowo w trakcie V kadencji należał do Komisji Ustawodawczej i Podkomisji stałej ds. Trybunału Konstytucyjnego, podczas VI kadencji był członkiem Komisji Ustawodawczej, a w VII kadencji dostał się do Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich.

Przeczytaj również: UOKiK w obronie frankowiczów. Banki zwrócą im nadpłacone pieniądze

To nie wszystkie ważne zmiany, jakie miały miejsce w PKO BP. Akcjonariusze podjęli decyzję o warunkowej wypłacie dywidendy za akcję w kwocie 1 złotego. Wypłatę warunkują: brak przejęcia kontroli nad innym bankiem lub podmiotem sektora finansowego (dotyczy to m.in. bezpośredniego lub pośredniego nabycia pakietu akcji), a także rezygnacja z nabycia uprawnień oraz nieobligowanie się do przejęcia kontroli.

Może cię zainteresować: Prezesi banków zarabiają coraz więcej

Wypłatę dywidendy warunkuje również niewprowadzanie zmian regulacyjnych tudzież nadzorczych, które mogłyby rzutować na wymogi dotyczące funduszy własnych banku.
Na wypłaty dywidend dla akcjonariuszy przeznaczono 1,25 mld złotych, natomiast 2,5 mld zł zostanie odłożone na kapitał zapasowy.

Bank PKO BP ma w planach przejęcia innych instytucji finansowych. Na razie nie wiadomo jednak, które z nich staną się przedmiotem ekspansji. Podczas walnego zebrania akcjonariuszy Zbigniew Jagiełło zdementował pogłoski o planach przejęcia Pekao SA.

Źródła: niezalezna.pl, bankier.pl, money.pl, wyborcza.biz

tagi: Pekao pko bp
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: