SuperBiz wiadomości PKP Cargo płaci fortunę prezesowi. Maciej Libiszewski dostał ponad 1,2 mln zł

PKP Cargo płaci fortunę prezesowi. Maciej Libiszewski dostał ponad 1,2 mln zł

21.03.2017, godz. 16:46
Maciej Libiszewski
Maciej Libiszewski foto: Super Express

Prezes PKP Cargo Maciej Libiszewski - dobry znajomy Jarosława Kaczyńskiego ze spółki Srebrna, to drugi przykład po byłym już szefie PKP S.A, który publicznie deklarował, że zarabia mniej niż poprzednik za rządów PO-PSL, a okazuje się, że dostanie pensje kilkukrotnie wyższą. A to dlatego, że nie obaj nie chcieli ujawnić ogromnych pensji z tytułu pełnienia funkcji we władzach spółek zależnych od PKP.

Spółka PKP Cargo opublikowała skonsolidowany raport roczny, który można znaleźć na stronie internetowej kolejowej firmy. Wynika z niego, że w roli prezesa spółki Maciej Libiszewski zarobił w zeszłym roku 576 tys. zł, a to nawet nie połowa jego zeszłorocznego wynagrodzenia.

Zobacz również: Były prezes PKP SA Mirosław Pawłowski zarobił w innej spółce aż 400 tys. zł!

Więcej niż drugie tyle - ponad 632 tys. zł - przyniosły mu przychody z tytułu pełnienia funkcji we władzach spółek zależnych, a pozostałe opodatkowane i oskładkowane przychody – 5,6 tys. zł. Łącznie przychody miesięczne prezesa PKP Cargo w ub.r. wynosiły zatem 101,1 tys. zł.

Libiszewski, który oficjalnie objął stanowisko prezesa PKP CARGO w styczniu 2016 roku z wykształcenia jest prawnikiem. Pracował m.in. w gabinecie Ministra Sprawiedliwości (2000-2001) oraz w Gabinecie Prezydenta m. st. Warszawy. Prowadził też biuro prawne w jednostce podległej Ministrowi Infrastruktury. Był też prezesem warszawskiej spółki budowlanej, wiceprezesem spółki Szpitale Tczewskie, a ostatnio członkiem zarządu PKP Cargo SA, dyrektorem ds. ekonomiki i finansów tej firmy.

Prezes PKP Cargo ma za sobą również kandydowanie do Sejmu oraz Europarlamentu z list Prawa i Sprawiedliwości. Jest również zaufanym człowiekiem Jarosława Kaczyńskiego. Panowie poznali się w słynnej spółce Srebrna, która została utworzona w 1995 roku przez członków Porozumienia Centrum – Libiszewski był jej prezesem - podaje "Newsweek Polska".

Przy okazji PKP Cargo ujawniła, że były już prezes PKP S.A. Mirosław Pawłowski (odwołany w marcu tego roku), w radzie nadzorczej spółki towarowej zarobił w 2016 r. 147,417 złotych - najwięcej z 12-osobowej rady. Dodatkowe 243,448 złotych Pawłowski otrzymał "za pełnienie funkcji w zespole ekspertów w spółkach zależnych". Co łącznie daje 390,865 zł zarobków za ubiegły rok. Przeliczając te sumy na miesięczną wypłatę, tylko z PKP Cargo dostawał 12,3 tys. zł, a ze spółek zależnych 20,3 tys. zł, co łącznie daje 32,5 tys. zł. A przecież otrzymywał jeszcze pensję szefa PKP S.A.

 

Źródło: PKP Cargo, Superbiz.pl, "Newsweek Polska"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: