SuperBiz wiadomości PKP SA mają nowego prezesa

PKP SA mają nowego prezesa

07.04.2016, godz. 17:30
PKP
PKP foto: SHUTTERSTOCK

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powołał w czwartek nowy zarząd PKP SA. Na jego czele stanął Mirosław Pawłowski, który pełnił wcześniej funkcję dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych w PKP SA i członka zarządu w PKP PLK.

Wcześniej stanowisko dyrektora zarządu Polskich Kolei Państwowych zajmował Bogusław Kowalski. Mirosław Pawłowski stanął na czele czteroosobowego zarządu, w skład którego wchodzą: Cecylia Lachor, Michał Beim, Jarosław Kołodziejczyk i Marek Michalski.

Nowy szef PKP SA ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ma wieloletnie doświadczenie w branży kolejowej. Zdobywał je m.in. w spółkach należących do grupy kapitałowej PKP. Od 2001 do 2009 r. był członkiem zarządu ds. ekonomiczno-finansowych w PKP Polskich Liniach Kolejowych, a w latach 2006 – 2009 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Związku Pracodawców Kolejowych. Ponadto zajmował kierownicze stanowisko w sektorze energetycznym i zarządzał inwestycjami infrastrukturalnymi w województwie mazowieckim.

Przeczytaj także: Bezpłatne pociągi dowiozą wiernych na Światowe Dni Młodzieży. Zobacz, co jeszcze szykują organizatorzy

Do zarządu PKP SA dołączyli także: Michał Beim, Marek Michalski i Jarosław Kołodziejczyk. Michał Beim jest byłym radnym, wykładowcą na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, współzałożycielem poznańskiej Sekcji Rowerzystów Miejskich i ekspertem ds. transportu w Instytucie Sobieskim. Marek Michalski pracował wcześniej w Ministerstwie Finansów, gdzie zajmował się funduszami unijnymi. Jarosław Kołodziejczyk karierę w PKP rozpoczął ponad 20 lat temu, a doświadczenie zdobywał m.in. w PKP Intercity i PKP Przewozach Regionalnych Na stanowisku członka zarządu pozostała od 33 lat związana z PKP SA Cecylia Lachor, która w 2015 r. objęła funkcję pełnomocniczki zarządu PKP SA ds. finansowych.

Może zainteresować cię także: PKP PLK z nowym prezesem

Andrzej Adamczyk powiedział PAP, że głównym celem nowych władz będą: zmodernizowanie przez PKP PLK linii kolejowych, zwiększenie liczby pasażerów i współpraca z Pocztą Polską.
Do PKP SA posiada większość dworców kolejowych w Polsce oraz 22 tys. mieszkań zakładowych. Przedsiębiorstwo w 100 proc. należy do Skarbu Państwa.

W ubiegłym roku zadłużenie PKP SA wyniosło 1,766,6 mld zł, ale spółce udało się uzyskać płynność finansową dzięki prywatyzacji takich podmiotów, jak TK Telekom i PKP Energetyka.

Źródło: pkpsa.pl, nettg.pl, radiomerkury.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: