SuperBiz wiadomości Plac zabaw i kino w pociągu? PKP Intercity modernizuje stare wagony

Plac zabaw i kino w pociągu? PKP Intercity modernizuje stare wagony

17.02.2016, godz. 11:58
Pociąg zima pkp tory most
foto: EAST NEWS

Dla wielu jazda pociągiem jest magiczna i kojarzy się z wakacyjnymi wyjazdami z dzieciństwa, dla innych to katorga. PKP Intercity chce, by pasażerowie nie mieli już powodów do niezadowolenia - planuje modernizację 400 wagonów kolejowych. Z prośbą o wskazanie tego, co powinno zmienić się na lepsze, przewoźnik zwrócił się do samych podróżnych. Niektóre pomysły są bardzo zaskakujące.

Pierwszy etap konsultacji społecznych odbył się za pośrednictwem mediów społecznościowych. W listopadzie na facebookowym profilu PKP Intercity poproszono pasażerów o komentarze ws. zmian, jakich oczekują w pociągach. Posypała się lawina pomysłów – część internautów chce całkowitej likwidacji przedziałów, twierdząc, że wagony bezprzedziałowe są bardziej wygodne. Z kolei inni wskazują, że przedziały należy zachować ze względów sentymentalnych, pojawił się też pomysł podzielenia wagonów na dwa; byłaby część z przedziałami i bez nich.

ZOBACZ TEŻ: Rewolucja na poczcie. W końcu będzie można płacić kartą

Padła też propozycja wydzielenia specjalnych stref ciszy (w których nie można by rozmawiać przez telefon) oraz pomysły wydzielenia przestrzeni do ćwiczeń, umieszczenia w wagonach monitorów, na których można by obejrzeć film, zamontowania lampek do czytania przy każdym fotelu i wprowadzenia regulowanych siedzeń z dużą ilością miejsca na na nogi.

Podróżni troszczą się też o komfort najmłodszych pasażerów – chcą, by w wagonach zorganizować miniplace zabaw i wprowadzić możliwość rezerwacji całego przedziału przez rodziny z dziećmi. Internauci uważają, że miłym gestem ze strony PKP byłoby rozdawanie dzieciom kolorowanek i innych drobnych upominków. Pojawił się też pomysł wprowadzenia… wagonów kinowych!

Z których wskazówek skorzysta PKP? Tego jeszcze nie wiadomo. Władze spółki uważają, że „wymiana doświadczeń pomiędzy przewoźnikiem, producentem a pasażerem to najlepsza droga do stworzenia rozwiązań, które będą odpowiadały potrzebom podróżnych” a „zgłoszone pomysły są teraz weryfikowane pod względem bezpieczeństwa, funkcjonalności czy komfortu”.

ZOBACZ TEŻ: Morawiecki będzie „superministrem”. Ma znaleźć bilion zł na inwestycje!

PKP Intercity proponuje, by do wagonów po modernizacji wprowadzić przedziały dla rodzin z dziećmi oraz przewijaki. Zainstalowane zostaną też wygodne siedzenia wzorowane na tych z pociągów Pendolino, a każde miejsce będzie miało dostęp do gniazdka elektrycznego, aby podczas korzystania z wi-fi sprzęt się nie rozładował. PKP zakłada, że pierwsze zmodernizowane składy wyjadą na tory już w tym roku.

Źródło: natemat.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: