SuperBiz wiadomości Płaca minimalna 2017: koniec dyskryminacji młodych na rynku pracy

Płaca minimalna 2017: koniec dyskryminacji młodych na rynku pracy

01.12.2016, godz. 13:08
Pieniądze
foto: SHUTTERSTOCK

Osoby wchodzące na rynek pracy od przyszłego roku zyskają prawo do płacy minimalnej w pełnym wymiarze. Dotychczas pracodawca musiał im wypłacać jedynie 80 proc. kwoty określonej w specjalnym rządowym rozporządzeniu.

„Projekt likwiduje przepisy różnicujące wysokość minimalnego wynagrodzenia dla pracownika etatowego ze względu na staż pracy. Obecnie pracownik w pierwszym roku pracy musi otrzymać co najmniej 80 proc. płacy minimalnej. Po zmianach, wszyscy pracownicy – niezależnie od stażu pracy – będą otrzymywać minimalne wynagrodzenie w jednakowej, pełnej wysokości. Rozwiązanie to znosi dyskryminację młodych ludzi na rynku pracy" – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Sprawdź także: Płaca minimalna 2017. 2000 złotych miesięcznie lub 13 złotych za godzinę

Oznacza to, że od przyszłego roku wszystkie osoby, którym pracodawca płaci na etacie minimalne wynagrodzenie dostaną 2 tys. zł brutto miesięcznie, czyli ok. 1460 zł „na rękę". To 150 zł i więcej niż obecnie – w 2016 r. płaca minimalna wynosiła 1850 zł brutto.
Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, którą 8 sierpnia 2016 r. podpisał Prezydent RP, ma wejść w życie z początkiem 2017 r., jednak wymagania dotyczące minimalnej stawki godzinowej będą obejmowały także umowy zawarte wcześniej.

Czytaj też: Płaca minimalna 2017. Rząd proponuje 2 tys. zł brutto

„W odniesieniu do umów zawartych przed 1 września 2016 r. projekt ustawy wprowadza przepisy umożliwiające stronom przeprowadzenie negocjacji w sprawie odpowiedniej zmiany wynagrodzenia lub rozwiązanie umowy z uwagi na zmiany w wysokości kosztów ponoszonych przez stronę w związku z wejściem w życie projektowanych zmian" – napisano na stronie MRPiPS.

Źródło: mpips.gov.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: