SuperBiz wiadomości Plaga podrobionych monet w Wielkiej Brytanii. Pomóc ma nowa 1-funtówka

Plaga podrobionych monet w Wielkiej Brytanii. Pomóc ma nowa 1-funtówka

29.03.2017, godz. 15:20
nowa moneta.
foto: ROYALMINT.CO.UK

Brytyjczycy od 29 marca mogą płacić nową spektakularną monetą jednofuntową. Krążek ten posiada nowoczesne zabezpieczenia, z których wiele pozostaje wyłącznie do wiadomości Mennicy Królewskiej. Wymiana pieniędzy ma ukrócić proceder fałszowania monet na Wyspach.

Mennica Królewska, która odpowiada za emisję nowej monety jednofuntowej, podkreśla, że obecnie jeden na trzydzieści krążków o tym nominale to fałszywka! Aby zmienić ten stan rzeczy, do biegu trafia nowa jednofuntówka. Brytyjczycy chwalą się, że to najbezpieczniejsza moneta świata! Jej zabezpieczenia mają pełnić swoją rolę jeszcze przez długie lata – fałszerzom będzie trudno je podrobić, bo wiele z nich to ścisła tajemnica, którą znają wyłącznie pracownicy mennicy.

ZOBACZ TEŻ: Brytyjskie banknoty można prać w pralce! [GALERIA]

Nowa jednofuntówka jest cieńsza i lżejsza oraz nieco większa niż stary wariant. Ma też charakterystyczny kształt dwunastoboku. Jej ciekawym elementem jest wyryty w metalu hologram. W najbliższych dniach monety dostępne staną się w całej Wielkiej Brytanii, wybito ich aż półtora miliarda. Stare jednofuntówki będą przyjmowane w sklepach do połowy października br. Niestety, dopóki do nowej monety nie zostaną dostosowane automaty czy sklepowe wózki, będzie ona do użytku właściwie jedynie przy płatności w kasie.

Źródła: biznes.onet.pl, marketwatch.com, royalmint.com, thenewpoundcoin.com

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: