SuperBiz wiadomości Plajtuje bank należący do… rosyjskiej Cerkwi

Plajtuje bank należący do… rosyjskiej Cerkwi

24.10.2016, godz. 14:02
Cerkiew
foto: SHUTTERSTOCK

Centralny Bank Rosji wprowadził w piątek na pół roku zarząd komisaryczny w banku Pierieswiet, którego najważniejszym udziałowcem jest rosyjska Cerkiew. Główne oddziały banków są zamknięte, a na ich drzwiach widnieje informacja o wprowadzeniu zawieszenia na realizację zobowiązań pieniężnych w oparciu o prawo dot. bankructwa – podaje wyborcza.biz.

Rosyjska Cerkiew jest właścicielem 49,7 proc. akcji banku Pierieswiet i inwestuje w nie od ponad 25 lat. Pozostałe akcje należą do Izby Handlowo-Przemysłowej (24,4 proc.) oraz mniejszych akcjonariuszy – w tym prezesa zarządu i jego zastępcy.

Czytaj też: Kilku bankom grozi bankructwo. KNF ostrzega!

Wszystko zaczęło się ponad tydzień temu, kiedy rosyjska telewizja Dożd poinformowała o zniknięciu prezesa Pierieswiet Aleksandra Szweca. Gdy doniesienie dobiegło do klientów banku, rzucili się oni po swoje pieniądze. Władze instytucji finansowej, w reakcji na nagły odpływ środków, wprowadziły ograniczenie wypłat z rachunków do 1,5 tys. dol. Wystosowały także oficjalny komunikat, w którym wyjaśniły, że prezes firmy poddaje się obecnie leczeniu.

Sprawdź także: Bank zabierze twoje oszczędności? Skandaliczny projekt ustawy w sejmie

Doniesienia medialne o zniknięciu Aleksandra Szweca zbiegły się w czasie z publikacją raportu agencji Fitch nt. rosyjskiego banku. Jego autorzy podkreślali, że Pierieswiet udzielił kredyty na ok. 200 mln zł przedsiębiorstwom, które nie prowadzą żadnej możliwej do wykazania działalności. Co więcej, wiele kredytów przyznano firmom powiązanym z władzami banku. W wyniku publikacji raportu oraz zamieszania wokół instytucji finansowej, jej obligacje straciły na wartości o ponad 25 proc.

Źródło: wyborcza.biz

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: