SuperBiz wiadomości Plan Putina nie wypalił. Polscy przedsiębiorcy omijają embargo

Plan Putina nie wypalił. Polscy przedsiębiorcy omijają embargo

12.05.2015, godz. 11:46
Władimir Putin
Władimir Putin foto: EAST NEWS

Rosyjskie embargo na produkty spożywcze miało dotknąć m.in. europejskie rynki. Mięso, ryby, produkty mleczarskie czy owoce i warzywa – tym produktom Rosjanie powiedzieli stanowcze „niet”. Polskich przedsiębiorców to jednak nie dotknęło, bo nauczyli się obchodzić embargo.

Rosyjskie embargo miało być zemstą za sankcje, które kraje Unii Europejskiej, USA, Australia, Kanada i Norwegia wprowadziły wobec Rosji w związku z aneksją Krymu i konfliktem na wschodzie Ukrainy.

Zobacz także: Polski eksport wzrósł o 2069 proc.! [WIDEO]

Wygląda jednak na to, że zemsta niespecjalnie będzie Rosjanom smakowała, bo nie przyniosła spodziewanych rezultatów. W ciągu ostatnich 11 miesięcy polski eksport towarów spożywczo-rolnych, które zostały objęte rosyjskim embargiem, zamiast spaść, wzrósł; o 4,5 proc. - informuje portal Money.pl.

Większa kreatywność

Sprawdza się tu powiedzenie „Polak potrafi”. Okazuje się bowiem, że polscy eksporterzy nauczyli się obchodzić embargo, handlując z Rosją przez pośredników. Jednym z nich jest choćby Białoruś. Podobnie jak Polacy postępują też inni europejscy eksporterzy, stąd później mamy do czynienia z takimi ciekawostkami, jak białoruskie ostrygi. Rosyjskie embargo zmusiło też przedsiębiorców do kreatywności, jeśli chodzi o poszukiwania nowych rynków zbytu. I tak eksport do krajów bałkańskich i poza Europę wzrósł o 34 proc.! Do USA wysyłamy wieprzowinę, do Arabii Saudyjskiej produkty mleczarskie, a do Egiptu mrożonki. Wzrósł też polski eksport do Hong Kongu.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: