SuperBiz wiadomości PO chce komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce. Macierewicz jest za, ale po kontroli CBA

PO chce komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce. Macierewicz jest za, ale po kontroli CBA

21.10.2016, godz. 11:16
Caracal
foto: Materiały prasowe

Klub Platformy Obywatelskiej złożył wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie procedury przetargowej na śmigłowce dla polskiej armii przeprowadzonej przez poprzedni rząd. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz jest ciekawy wyników prac komisji, jednak podkreśla, że jej powołanie będzie możliwe dopiero po zakończeniu kontroli CBA.

– Klub Platformy Obywatelskiej, tak jak zapowiedzieliśmy, składa dzisiaj wniosek o powołanie komisji śledczej do zbadania działań podejmowanych przez organy administracji rządowej dotyczących procesu zakupu wielozadaniowych śmigłowców dla sił zbrojnych RP – powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.
Jak dodał, PO wnioskuje o to, aby komisja zajęła się całą procedurą przetargową przeprowadzoną przez poprzedni rząd.
– Jeżeli PiS rzeczywiście chce wyjaśnienia i transparentności w zakupach broni i śmigłowców dla polskiej armii, to mam nadzieję, że ten wniosek poprze – mówił Neumann.

Minister obrony popiera wniosek PO?
Minister obrony Antoni Macierewicz w programie Kwadrans polityczny na antenie TVP1 podkreślił, że nie ma nic przeciwko powołaniu komisji śledczej, a wnioski z jej prac mogą być bardzo interesujące.

Sprawdź także: Śmigłowce Black Hawk trafią do polskich wojsk

– Bardzo ciekawi mnie, jak pan Siemoniak będzie tłumaczył przyczyny, dla których chyba trzy razy zmieniał założenia techniczne na przetarg na śmigłowce po to, aby pasowały do wybranego przez niego helicoptera – powiedział minister obrony. – To fakt udokumentowany w MON. Gdy okazało się, że wybrany przez niego śmigłowiec nie jest w stanie wylądować na trochę nierównej powierzchni, były zmieniane założenia przetargu. Gdy okazało się, że nie mógł wznosić się odpowiednio szybko na odpowiednią wysokość, zmieniano założenia tak, aby pasowały do wybranego modelu, a żeby nie miała szans polska konkurencja. Naprawdę jestem bardzo zainteresowany pokazaniem tego do końca. Niech pan Siemoniak się z tego wytłumaczy – mówił.

Czytaj też: MON ponownie zaprosi do rozmów Airbus Helicopters. Spółka nie wyklucza udziału w przetargu

Jak dodał, komisja śledcza może zostać powołana dopiero po zakończeniu prac w CBA, ponieważ kwestię tę regulują jasno przepisy. W ich myśl, jest to możliwe dopiero wtedy, gdy ograna państwa nie są w stanie wyjaśnić danej sprawy.

Będzie kontrola CBA
Zawiadomienie dotyczące możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce, złożone przez posła PiS Michała Dworczyka, trafiło do CBA w środę. Uzasadnieniem wniosku są doniesienia medialne. Jak powiedział PAP Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA, obecnie trwa analiza przedkontrolna procedur przetargowych, zastosowanych przy dokonywaniu wyboru dostawcy śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii – wygranego przez H225M Caracal.
– Po zakończeniu analizy CBA – na mocy swoich uprawnień ustawowych – rozpocznie kontrolę w tym zakresie – powiedział Kaczorek.

Zobacz więcej: Rząd nie kupił Caracali. Co dalej ze śmigłowcami dla Polski?

Źródło: polsatnews.pl, wiadomosci.dziennik.pl, TVP1

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: