SuperBiz wiadomości PO chce podnieść kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł. Zgłosi poprawkę w senacie

PO chce podnieść kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł. Zgłosi poprawkę w senacie

28.11.2016, godz. 12:15
SENAT
foto: Super Express

Platforma Obywatelska zapowiedziała, że podczas posiedzenia Senatu 28 listopada senator Kazimierz Kleina przedstawi zastrzeżenia PO do decyzji Sejmu. Platforma Obywatelska domaga się podniesienia kwoty wolnej do 8 tys. złotych.

15 listopada 2016 r. Sejm podjął decyzję o utrzymaniu kwoty wolnej od podatku na niezmienionym poziomie. Dzisiaj Senat ma zgłosić uwagi do przyjętej przez Sejm uchwały.

Zobacz także: Kwota wolna od podatku. Według RPO sądy mogą podważać przepisy podatkowe

Kazimierz Kleina, wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych zapowiedział 28 listopada podczas konferencji prasowej, że PO zgłosi poprawki do uchwały Sejmu o kwocie wolnej od podatku. Projekt PO zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych, co jest zgodne z wyrokiem TK z dnia 28 października 2015 roku.

- Kształt poprawki zapowiedzianej przez ministra Morawieckiego w sprawie kwoty wolnej od podatku do tej pory nie został przedstawiony senatorom – mówił rzecznik prasowy PO Jan Grabiec podczas konferencji prasowej poprzedzającej posiedzenie senatorów. Poseł apelował, aby Prawo i Sprawiedliwość wywiązało się ze swoich obietnic wyborczych, wykonał wyrok Trybunału Konstytucyjnego i podniósł kwotę wolną od podatku do kwoty 8 tys. złotych.

Swoją poprawkę zapowiedział również PiS. Z zapowiedzi wicemarszałka Izby Adama Bielana wynika, że senatorowie poprą propozycję wicepremiera Mateusza Morawieckiego, zgodnie z którą kwota wolna od podatku od przyszłego roku ma wynieść 6,6 tys. zł dla osób, których dochody znajdują się na poziomie minimum egzystencjalnego (do 550 zł miesięcznie). Oznacza to, że największe zwolnienia nie obejmą emerytów, których emerytura w 2017 r. ma wzrosnąć do 1 tys. zł miesięcznie, ani osób, które w ciągu roku będą otrzymywać minimalne wynagrodzenie w wysokości 13 zł na godzinę (lub pensję minimalną w wysokości 2 tys. zł miesięcznie). Przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów Grzegorz Bierecki wyłożył podczas poniedziałkowego briefingu prasowego założenia propozycji PiS. 28 listopada o godz. 18:52 wyniki posiedzenia Senatu nie były jeszcze znane.

Oprac. na podst. klub.platforma.org, twitter.com, polskieradio.pl, wiadomosci.onet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: