SuperBiz wiadomości Po godzinie 22 nie kupisz alkoholu! Posłowie PiS i PO chcą zakazać sprzedaży nocą

Po godzinie 22 nie kupisz alkoholu! Posłowie PiS i PO chcą zakazać sprzedaży nocą

18.03.2016, godz. 10:26
wódka, alkohol, pijak
foto: EAST NEWS

Zarówno posłowie PO, jaki i PiS chcą ograniczeń w handlu alkoholem. W Sejmie jest już projekt ustawy w tej sprawie, który daje możliwość zakazu handlu w godzinach 22-6 rano. - Samorządy będą mogły wprowadzić nocną prohibicję - mówił w programie #dziejesienazywo Leszek Wiwała ze Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Jak dodał, wszystko będzie zależeć od konkretnego miasta. Są jednak samorządy, które już teraz chcą ograniczeń w handlu alkoholem. To na przykład Toruń czy Sopot.

Zobacz koniecznie: Izba wytrzeźwień tańsza o... 2 grosze

Obecne przepisy dają samorządom możliwość regulowania sprzedaży alkoholu m.in. poprzez wyznaczanie odległości sklepów z alkoholem od miejsc chronionych, a także regulowanie ich liczby w gminie. Nowelizacja dałaby radnym prawo do ograniczenia handlu alkoholem poprzez zakaz jego sprzedaży w godz. 22-6. Mowa tu o sytuacjach, w których mieszkańcy skarżą się na uciążliwość całodobowej sprzedaży alkoholu.

Polska należy do liderów pod względem liczby placówek oferujących alkohol. Szacuje się, że mamy jeden sklep na 300 mieszkańców - nasz kraj 4-krotnie przekracza również normy WHO pod względem liczby punktów sprzedaży alkoholu.

Z raportu sporządzonego przez OECD wynika, że statystyczny Polak wypija rocznie 10,3 litra czystego alkoholu.

 

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: