SuperBiz wiadomości Podatek handlowy może zależeć od powierzchni sklepu

Podatek handlowy może zależeć od powierzchni sklepu

27.09.2016, godz. 18:24
Kasjer w supermarkecie
foto: SHUTTERSTOCK

Podatek od marketów może zależeć od powierzchni sklepu. Taką koncepcję rozważa Ministerstwo Finansów po tym jak Komisja Europejska zakwestionowała nową ustawę o podatku handlowym.

Ministerstwo Finansów, po tym jak Komisja Europejska zakwestionowała nową ustawę o podatku handlowym, opracowuje nową koncepcję opodatkowania supermarketów i hipermarketów. Urzędnicy rozważają uzależnienie wielkość daniny od wielkości sklepu, który byłby nią objęty.

Zobacz: Aukcja koni w Janowie Podlaskim pod lupą prokuratury

Jak podaje PAP, wiceminister finansów Wiesław Janczyk przyznał, że koncepcja powrotu do kryterium powierzchni jest jedną z rozważanych, choć, jak dodał, żadne decyzje nie zapadły. Zwrócił uwagę, że kryterium powierzchni było w pierwotnej, najwcześniejszej koncepcji podatku od handlu, więc byłby to powrót do tamtego pomysłu.

Zobacz: Twoja firma. Ekologiczne jaja od zielononóżek

Polskie przepisy mogą być zbliżone do przepisów francuskich. Tam podatek od lokali użytkowych obejmuje sklepy o powierzchni większej niż 400 metrów kwadratowych i obrotach przekraczających 460 tys. euro rocznie. Z podatku wyłączone są sklepy otwarte przed 1960 rokiem oraz wszystkie lokale, których roczny obrót jest nie większy niż 460 tys. euro, a powierzchnia handlowa mniejsza niż 400 metrów kwadratowych. Natomiast dla sklepów, których roczny obrót w przeliczeniu na metr nie przekracza 2999 euro, podatek wynosi 5,74 euro za każdy metr kwadratowy. Sieci handlowe, których roczne obroty w przeliczeniu przekraczają 12 tys. euro na metr kwadratowy płacą już 34,12 euro za każdy metr powierzchni sklepu.

Źródło: PAP, portalspozywczy.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: