SuperBiz wiadomości Podatek handlowy. Polska skarży się do Trybunału Sprawiedliwości UE i wycofuje się z tymczasowego podatku

Podatek handlowy. Polska skarży się do Trybunału Sprawiedliwości UE i wycofuje się z tymczasowego podatku

01.12.2016, godz. 16:06
Świadczenia społeczne
foto: SHUTTERSTOCK

Polska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na decyzję KE w sprawie podatku handlowego - poinformowała rzeczniczka MSZ Joanna Wajda. Polski rząd nazywa decyzję Brukseli "dyskryminacją Polski". Ministerstwo Finansów nie chce wprowadzać tymczasowego podatku handlowego i poczeka na wyrok Trybunału - donosi Money.pl.

Polska zaskarżyła decyzję Komisji w całości. Jak podała rzeczniczka MSZ, w skardze zarzucono Komisji błędną kwalifikację podatku jako pomocy państwa. Polska zarzuca też KE naruszenie unijnego prawa poprzez nakazanie niezwłocznego zawieszenia stosowania progresywnej skali polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Wśród zarzutów znalazło się także niewystarczające uzasadnienie przez KE zaskarżonej decyzji.

Zobacz również: Zakaz handlu w niedzielę. 36 tys. osób straci pracę

We wrześniu Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego. Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Komisja wydała nakaz zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez urzędników w Brukseli.

O zaskarżenie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzji KE nakazującej zawieszenie poboru podatku handlowego w Polsce zwrócił się do MSZ resort finansów.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk w liście do szefa MSZ podkreślił, że reakcja KE w sprawie podatku handlowego stoi w sprzeczności z innymi działaniami na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Może być też uznana za dyskryminację Polski w kontekście podobnych podatków funkcjonujących we Francji lub Hiszpanii.

Jak informuje money.pl, Ministerstwo Finansów na ten moment nie chce wprowadzać tymczasowego podatku handlowego. Z informacji serwisu wynika, że rząd woli poczekać na rozstrzygnięcie sporu z Komisją Europejską niż stosować protezę.

Czytaj koniecznie: Morawiecki: 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla posłów, bo pracują... bardzo ciężko

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku miała wynosić 204 mln zł. Podatek miał obowiązywać od września.

 

Źródło: TVN24 BiŚ, Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: