SuperBiz wiadomości Podatek handlowy. Rząd ma pomysł na jego nową wersję

Podatek handlowy. Rząd ma pomysł na jego nową wersję

20.10.2016, godz. 18:49
Banknoty
Banknoty foto: SHUTTERSTOCK

Podatek handlowy wkrótce powróci w nowej wersji? O takich założeniach poinformował na komisji sejmowej wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Mamy plan zaproponowania kolejnej wersji tego podatku, która byłaby akceptowalna z punktu widzenia Komisji Europejskiej. I chcemy ją szybko notyfikować do Komisji Europejskiej tak, żeby wejść w konstruktywny dialog z Komisją, żeby po raz trzeci czy czwarty Komisja nie zakwestionowała tego podatku - powiedział Morawiecki podczas komisji sejmowej.

Czytaj też: Kaczyński nie odpuszcza podatku handlowego. "Musimy nad tym pracować"

Przypomnijmy, że na podstawie decyzji z 19 września 2016 roku Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej, który wszedł w życie 1 września br.

Komisja obawia się, że progresywne stawki podatku oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach przewagę nad ich konkurentami.

Jednocześnie KE zobowiązała Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję.

We wtorek rząd przyjął jednak projekt ustawy zawieszający podatek w takiej formie do 1 stycznia 2018 roku. Oznacza to, że potencjalni podatnicy tego podatku nie będą musieli wpłacać podatku na rachunek urzędu skarbowego do końca 2017 roku.

Ustawa ta wprowadzała dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwotę wolną od podatku ustalono w skali roku w wysokości 204 mln zł.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: