SuperBiz wiadomości Podatnicy znów zrobią zrzutkę na Świątynię Opatrzności w Warszawie

Podatnicy znów zrobią zrzutkę na Świątynię Opatrzności w Warszawie

08.03.2016, godz. 19:14
Banknoty, pieniądze
foto: Super Express

Tym razem aż 4 mln zł z budżetu państwa Ministerstwo Kultury przeznaczy na budowę Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. Pieniądze z programu na rozwój infrastruktury kulturalnej zostaną wydane na "nowoczesne rozwiązania akustyczne". Łącznie podatnicy na wzniesienie świątyni wydali już ok. 70 mln zł.

Fundusze przekazane przez resort Piotra Glińskiego, mają być przeznaczone na instalację nowoczesnych rozwiązań akustycznych w sakralnej części gmachu. Oprócz naturalnego miejsca kultu religijnego, obiekt ma również spełniać funkcję kulturalną. Na trzech kondygnacjach ma mieścić się Panteon Wielkich Polaków, Świątynia Opatrzności Bożej oraz muzeum papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sprawdź koniecznie: Ksiądz zapłaci miastu 10 tys. zł za mieszkanie w centrum, które jest warte 800 tys. zł

Budowana sala przy dofinansowaniu z budżetu państwa, ma pomieścić do 5 tys. osób. Jak przekonuje w KAI Monika Drozd, rzeczniczka Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie, docelowo będzie można w niej słuchać najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej wykonywanych na światowym poziomie.

W sumie, jak wyliczyła „Gazeta Wyborcza”, od 2008 do 2014 r. MKiDN przekazało już na budowę 44 mln złotych. Rok później konserwatywni posłowie PO przyznali kolejne 16 mln zł na budowę Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej.

Z kolei z wyliczeń "Newsweeka" z 2014 roku wynika, że Świątynia Opatrzności Bożej, budowana przez majętną archidiecezję warszawską, kosztowała do tej pory 190 mln zł, z czego 70 mln zł wyłożyli podatnicy.

Pomysł zbudowania Świątyni Opatrzności Bożej pojawił się w 1791 roku w czasie obrad Sejmu Czteroletniego. Inicjatywa pozostała jednak na papierze ze względu na rozbiory, II wojnę światową i sprzeciw władz PRL. Idea odżyła po 1989 roku za sprawą inicjatywy prymasa kard. Józefa Glempa. Prace ruszyły czternaście lat temu i nieznany jest termin ich ukończenia.

 

Źródło: "Gazeta Wyborcza"/"Newsweek Polska"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: