SuperBiz wiadomości Podrożeją mieszkania do wynajęcia? Rząd bierze się za ryczałt 8,5 proc.

Podrożeją mieszkania do wynajęcia? Rząd bierze się za ryczałt 8,5 proc.

29.07.2017, godz. 15:09
Są szczegóły programu Mieszkanie Plus
Są szczegóły programu Mieszkanie Plus foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że ryczałt 8,5 proc. będą mogli stosować tylko ci najemcy, których roczny dochód z najmu nie przekroczy 100 tys. zł rocznie. Pozostali właściciele wynajmowanych mieszkań będą musieli zapłacić 18 lub 32 proc. podatku.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że uszczelni system podatkowy. Chociaż dużo mówiło się na temat walki z wyłudzeniami VAT, przy okazji MF postanowił wziąć się za inne podatki. Najpierw planował reformę ustaw o PIT i CIT, teraz szykuje zmianę ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, a to właśnie ona zawiera przepisy korzystne dla właścicieli lokali pod wynajem. Ponieważ ryczałt odliczany jest od przychodów i nie można włączyć do nich czynszu do spółdzielni czy opłat za media, właściciele cedują te koszty na najemcach. Dzięki temu ryczałt jest dla nich bardzo opłacalną formą opodatkowania.

ZOBACZ: Oszuści wyłudzają pieniądze na wniosek 500 plus!

MF chce zmienić tę komfortową sytuację i skłonić tych najemców, którzy wynajmują po kilka mieszkań, aby zaczęli prowadzić działalność gospodarczą. Wtedy będą musieli płacić ZUS. Według szacunków MF po zmianach z ryczałtu będzie musiało zrezygnować ok. 11 tys. najemców. To niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że wybiera go ok. 520 tys. podatników.

PATRZ: Czarne chmury nad Mieszkaniem Plus. Wycinka drzew i szybka eksmisja?

Żeby właściciele lokali mogli korzystać z ryczałtu, łączne przychody z najmu w poprzednim roku podatkowym nie powinny przekroczyć 100 tys. złotych. A to oznacza, że właściciele mieszkań musieliby zarabiać na wynajmie ok. 8,3 tys. zł miesięcznie, aby znaleźć się powyżej dopuszczalnego progu. Nie wiadomo, czy forma opodatkowania zmieniałaby się dopiero po przekroczeniu tego limitu, czy też w ogóle nie byłaby dostępna. Prace nad reformą są w toku.

ZOBACZ: Chcesz kupić mieszkanie, ale nie masz wkładu własnego? Zobacz, jak to rozwiązać

- Wprowadzenie limitu (...) pozwoli na ograniczenie stosowania tej formy opodatkowania tylko do podatników, którzy tego rodzaju przychody traktują jako dodatkowe źródło dochodów - argumentuje Ministerstwo Finansów. Resort powołuje się na dane z 2015 r., z których wynika, że średni roczny przychód z najmu wyniósł wówczas ok. 18 tys. złotych.

Oprac. na podst. money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: