SuperBiz wiadomości Podróżni w UE lepiej chronieni. W życie wejdzie nowe prawo

Podróżni w UE lepiej chronieni. W życie wejdzie nowe prawo

28.10.2015, godz. 12:21
kobieta, opalanie, plaża, wakacje,
foto: mat.pras. COM&MEDIA Sp. z o. o.

Nowelizacja prawa wprowadzona przez Parlament Europejski sprawi, że podróżni w Unii Europejskiej, którzy kupują wakacje w internecie bez biura podróży, będą tak samo chronieni jak zorganizowane wycieczki. Kraje unijne mają maksymalnie 2,5 roku na wprowadzenie w życie nowych przepisów.

Nowe prawo dotyczy osób, które wykupują wakacje w internecie, ale osobno płacą za podróż, osobno za hotel itp.

- Dzięki nowym przepisom prawa podróżujących w Europie zostaną wzmocnione. Nowe sposoby rezerwacji zostały włączone w zakres przepisów, a konsumenci będą wyczerpująco informowani o przysługujących im prawach. Udało nam się także uwzględnić interesy gospodarcze sektora turystycznego - operatorów, biur podróży czy hoteli - zaznaczyła niemiecka eurodeputowana Birgit Collin-Langen.

Czytaj też: Rozmowy w UE będą bezpłatne. Darmowy roaming już od 2017!

Wedle nowych przepisów klienci będą mogli zrezygnować z wyjazdu i domagać się zwrotu kosztów, jeżeli cena wzrośnie o więcej niż 8 proc. Ponadto podróżnym będzie przysługiwać zwrot pieniędzy, jeśli przed wyjazdem w kraju docelowym wybuchną zamieszki, nastąpi klęska żywiołowa lub dojdzie do "poważnych sytuacji, które mogłyby znacząco wpłynąć na pobyt". Gdy podróżni zrezygnują z wyjazdu z innych powodów, to organizator będzie uprawiony do pobrania "odpowiedniej i uzasadnionej opłaty" za odstąpienie od umowy.

W przypadku niespodziewanych zdarzeń w kraju pobytu, które uniemożliwią powrót do domu organizator na swój koszt będzie opłacał pobyt przez trzy kolejne dni. Podróżni mają być także zabezpieczeni na wypadek bankructwa operatora.

 

Źródło: TVN24 BiŚ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: