SuperBiz wiadomości Podstawowy rachunek w banku przegłosowany w Sejmie

Podstawowy rachunek w banku przegłosowany w Sejmie

21.10.2016, godz. 12:28
Banknoty polskie
50 zł - król Kazimierz III Wielki foto: SHUTTERSTOCK

Sejm jednogłośnie zaakceptował w piątek ustawę, która przewiduje możliwość zakładania darmowego tzw. podstawowego rachunku płatniczego.

Posłowie poparli połączone dwa rządowe projekty nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i innych ustaw. Jeden wprowadza właśnie darmowe rachunki płatnicze, drugi - nowe procedury nadzorcze nad płatnościami elektronicznymi. Zmiany wynikają z dyrektyw unijnych.

Czytaj również: ZUS zwolnił kolejnego dyrektora i szuka ponad 40 nowych

W myśl zapisów ustawy, posiadacz bezpłatnego rachunku uzyska dostęp do podstawowych transakcji. Ustawa zakłada również, że konsumenci będą mogli łatwiej przenosić rachunek płatniczy, w przypadku gdy znajdą atrakcyjniejszą ofertę.

Zgodnie z projektem ustawy, klient - w ramach dostępu do rachunku podstawowego - będzie mógł miesięcznie wykonywać 15 darmowych transakcji. Klient mający rachunek podstawowy będzie mógł używać także kartę płatnicze, ale za jej wydanie może być pobrana opłata - nie wyższą niż najczęściej pobieraną przez dostawcę w przypadku oferowania takiej karty innym klientom. W ramach rachunku podstawowego nie będzie można korzystać z karty kredytowej i innych produktów kredytowych.

 

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: