SuperBiz wiadomości Podwyżki dla pielęgniarek i 18-proc. liniowy VAT. NowoczesnaPL przedstawiła program

Podwyżki dla pielęgniarek i 18-proc. liniowy VAT. NowoczesnaPL przedstawiła program

19.07.2015, godz. 13:06
Ryszard Petru
Ryszard Petru na kongresie Nowoczesna.PL foto: Super Express

- Już za 10 lat w Polsce możemy żyć jak w Niemczech – mówił Ryszard Petru, ekonomista i założyciel stowarzyszenia NowoczesnaPL, na konwencji, która odbyła się wczoraj w warszawskim teatrze IMKA. Przedstawiono tam założenia programowe stowarzyszenia. Petru chce m.in. wprowadzenia liniowego VAT-u wynoszącego 18 proc. i podwyżek dla pielęgniarek.

Czas na duże zmiany – takim hasłem można by podsumować konwencję NowoczesnejPL. Propozycje stowarzyszenia opierają się na trzech filarach: racjonalizm, odpowiedzialność, wolność, które zostały zbudowane w oparciu o konsultacje społeczne, w których wzięło udział 20 tys. osób. Petru, jak mówił, chce pokazać Polakom, że ani PO, ani PiS nie są w stanie zapewnić dobrej przyszłości Polsce. Ocenił, że PO „dryfuje, zdając się na przypadek”, a propozycje PiS-u to tylko populizm. Petru ocenił, że działania obu partii mogą sprawić, że Polska znajdzie się w sytuacji podobnej do Grecji.

ZOBACZ TEŻ: Pielęgniarki nie chcą 172 zł podwyżki. Walczą o 1,5 tys. zł!

Jednymi z najważniejszych założeń programu NowoczesnejPL jest wprowadzenie kadencyjności polityków. Jeden poseł mógłby być w Sejmie maksymalnie dwie kadencje, bo, jak mówił obecny na konwencji prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, ktoś, kto jest w parlamencie 30 lat, nie bardzo już rozumie potrzeby obywateli. W dodatku skończyć miałoby się finansowanie z budżetu państwa partii politycznych, które wspierane byłyby drobnymi kwotami przez swoich zwolenników. Prócz tego NowoczesnaPL chce, by głosować można było przez internet.

18-proc. VAT

Petru mówił, że jego propozycje są racjonalne, lecz mogą być niepopularne. Chodziło mu zapewne o liniowy podatek VAT wynoszący 18 proc., którego wprowadzenie oznaczałoby, że za część produktów płacilibyśmy mniej, ale wiele też by zdrożało. Wpływy z VAT-u miałyby być przeznaczane na pomoc najbiedniejszym. NowoczesnaPL chciałaby też „resetu podatkowego”, czyli darowania ludziom długów podatkowych połączonego z akcją zachęcającą do płacenia podatków w Polsce. Petru chciałby ponadto znieść wcześniejsze emerytury dla górników, którzy wchodzą na rynek pracy a także zlikwidować KRUS – na przywileje nie mogliby liczyć nowi rolnicy. Za to młodzi przedsiębiorcy mogliby liczyć na na dwuletnie zwolnienie z podatków, jeśli ich firma  miałaby zysk niższy niż 100 tys. zł rocznie.

ZOBACZ TEŻ: Wystartowała NowoczesnaPL! Ryszard Petru i wejście smoka

Petru opowiedział się za podwyżkami dla pielęgniarek. Ocenił, że to jedyna grupa z tzw. budżetówki, której dziś należy dać dużo wyższe wynagrodzenia. Ekonomista chciałby też wprowadzenia dobrowolnych ubezpieczeń społecznych a także wprowadzenia obywatelskiej pomocy społecznej, co odciążyłoby państwo.

Petru liczy na 20 proc. głosów

NowoczesnaPL zamierza się też zająć szkolnictwem, stawiając przede wszystkim na naukę języka angielskiego. Według stowarzyszenia w Polsce powinno powstać więcej szkół zawodowych oraz powinny zostać utworzone programy przygotowujące młodych do pracy. Stowarzyszenia stawia też na bliską współpracę z gospodarczymi potęgami takimi jak USA. Czy te propozycje spotkają się z uznaniem Polaków? Przekonamy się już jesienią podczas wyborów parlamentarnych. Petru liczy, że jego stowarzyszenie zdobędzie w nich 20 proc. głosów wyborców.

Źródła: Money.pl, Polskatimes.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: