SuperBiz wiadomości Podwyżki w supermarketach. W Tesco około 42 zł

Podwyżki w supermarketach. W Tesco około 42 zł

09.05.2017, godz. 15:00
Rewolucja w Tesco
Rewolucja w Tesco foto: SHUTTERSTOCK

Nieco ponad 42 zł podwyżki mają dostać pracownicy Tesco. Zdaniem związkowców to zdecydowanie za mało. Zobacz, ile można zarobić w supermarkecie.

Zarobki w marketach
W tym roku pracownicy Tesco mogą dostać około 42 zł podwyżki - informują związkowcy, którzy  uważają, że to zdecydowanie za mało. W liście do załogi hipermarketów, przesłanym przez "Solidarność",  czytamy, że "sieć kpi z pracowników w Polsce". Zatem związkowcy nie poddają się i zapowiadają walkę o lepsze wynagrodzenia pracowników.

Zobacz również: Markety i dyskonty podnoszą pensje. Ile można zarobić na kasie? [PODSUMOWANIE]

Tymczasem biuro prasowe Tesco nie potwierdza informacji przekazanych przez związkowców. - Kwestie dotyczące wynagrodzeń, świadczeń dodatkowych czy warunków pracy są dla nas kluczowe, chcemy bowiem być firmą konkurencyjną, o doskonałym poziomie obsługi klienta. Nasza długoletnia współpraca ze związkami zawodowymi oparta jest na otwartości i dialogu. Poinformowaliśmy organizacje związkowe o łącznej kwocie, jaką planujemy przeznaczyć na inwestycje w płace. Nie przekazywaliśmy jednak kwot podwyżek w przeliczeniu na etat -  kwota podwyżek dla poszczególnych stanowisk jest cały czas przedmiotem dyskusji. O wszelkich zmianach zawsze w pierwszej kolejności informujemy naszych pracowników. Szczegóły dotyczące planu wynagrodzeń na rok 2017/18 planujemy przekazać naszym koleżankom i kolegom w ciągu kilku najbliższych tygodni - czytamy w komunikacie.

Spawdź też: Ile można zarobić w biurze podróży

Warto podkreślić, że pensje pracowników sklepów systematycznie rosną. Najniższe miesięczne wynagrodzenie w strukturach Tesco wynosi 2295 zł brutto na pełny etat dla osób z co najmniej rocznym stażem pracy. W Biedronce sprzedawca -kasjer dostaje wynagrodzenie rzędu 2750 złotych brutto przy zatrudnieniu na pełen etat. Dodatkowo każdy sprzedawca-kasjer może liczyć na premię miesięczną w wysokości do 330 zł brutto. W Lidlu Pensja na stanowisku pracownika sklepu wynosi 2550 - 3300 zł brutto na początku pracy. Po roku pracy pensja dochodzi do 2750 zł - 3500 zł brutto, a po dwóch latach stażu pracy do 3000 zł 3800 zł brutto. Natomiast wynagrodzenie menadżera sklepu dla osób rozpoczynających pracę na tym stanowisku wynosi aż 4400 zł - 5000 zł brutto. Po roku analogicznie jak w przypadku pracownika sklepu wzrost wynagrodzenia jest gwarantowany i kształtuje się na poziomie 5000 zł 5500 PLN brutto, a po 2 latach 6300 zł - 6800 zł brutto.

Źródło: radiozet.pl, pomorska.pl


Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: