SuperBiz wiadomości Pogrom banków na giełdzie przez pomoc dla frankowiczów

Pogrom banków na giełdzie przez pomoc dla frankowiczów

07.08.2015, godz. 13:05
FRANK DOLAR EURO KURS PIENIADZE KREDYT
foto: SHUTTERSTOCK

Giełda ostro zareagowała na środową ustawę o pomocy frankowiczom. Według niej aż 90 proc. różnicy pomiędzy obecnym zadłużeniem franowiczów, a hipotetycznym, gdyby klienci przed laty wzięli kredyt w złotówkach, pokryją banki! To oznacza dla sektora bankowego ogromne straty - szacuje się, że aż 19 mld zł. Akcje banków posiadających w swoich portfelach dużo kredytów w frankach notują spore straty na warszawskim parkiecie - nawet do 25 proc.!

Od czwartku na giełdzie tracą m.in: Getin Noble Bank, Bank Millenium i mBank - pierwszy z nich momentami notował spadek wartości akcji aż o jedną czwartą. Tego samego dnia kurs akcji banku należącego do imperium Leszka Czarneckiego runął poniżej psychologicznej bariery 1 zł - w piątek o g. 13 kurs wynosił 0,93 zł.

Zobacz również: Prezes mBanku przeciwny pomocy dla wszystkich frankowiczów

To wszystko efekt przyjęcia przez Sejm w środę wieczorem ustawy o pomocy frankowiczom. W początkowej wersji nowelizacja zakładała 50 proc. kwoty umorzenia długu z różnicy pomiędzy obecnym zadłużeniem, a takim jaki frankowicze posiadaliby gdyby wówczas wzięli kredyt we złotówkach. Poprawka SLD powyższa ten próg do 90 proc.! Posłowie ją zaakceptowali.

Eksperci szacują, że koszt przewalutowania dla banków nie wyniesie 9 mld zł, ale już 19 mld zł. Straty dla bankowców urosły ponieważ powiększyła się grupa frankowiczów dla których opłacalne jest obecnie przewalutowanie kredytów. Korzystne jest ono dla osób, który zadłużyły się w 2007-2008 roku przy kursie franka poniżej 2,5 zł.

Ustawa trafi teraz do Senatu, a następnie do prezydenta. Zapewne zostanie przyjęta ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne. Tego właśnie obawiają się bankowcy, którzy ustawę nazywają populizmem, a nie pomocą kredytobiorcom.

 

Źrodło: "Metro", bankier.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: