SuperBiz wiadomości Polacy chcą jechać do Niemiec po pracę, a nie po social

Polacy chcą jechać do Niemiec po pracę, a nie po social

12.12.2016, godz. 13:39
Polacy jeżdżą do Niemiec do pracy
foto: SHUTTERSTOCK

Wśród Polaków, którzy rozważają emigrację zarobkową, 17 proc. chce podjąć pracę w Niemczech. Skłaniają ich do tego: łatwość w znalezieniu pracy, bliska odległość od domu rodzinnego i znacznie wyższe zarobki – na te aspekty wskazało odpowiednio 41, 40 i 31 proc. ankietowanych. Jedynie 15 proc. argumentowało wybór tego kierunku atrakcyjnymi świadczeniami socjalnymi – wynika z badania Work Services.

Polacy to atrakcyjni pracownicy dla zachodnich sąsiadów. Niemieckie firmy zatrudniają naszych rodaków w praktycznie wszystkich zawodach: od pielęgniarek i opiekunek osób starszych, przez pracowników branży gastronomicznej i hotelarskiej, po inżynierów i specjalistów IT.

Zobacz również: Niemcy ograniczają zasiłki dla Polaków. Na socjal poczekasz 5 lat

– Obecnie obserwujemy największe zapotrzebowanie na pracowników, którzy mogą podjąć pracę w logistyce i produkcji. Wielu Polaków pracuje także w branży budowlanej, gdzie zatrudnienie znajdują nie tylko pracownicy fizyczni, ale także kierownicy budowy i inżynierowie – wymienia cytowany w komunikacie Marek Truskolaski, prezes Work Service Express.

Niemcy potrzebują rąk do pracy
To właśnie łatwość w znalezieniu pracy wskazywali najczęściej jako argument ludzie, którzy chcieli by rozpocząć pracę w Niemczech. Jak podkreśla, Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service, silna gospodarka i stały wzrost PKB powodują, że w Niemczech cały czas powstają nowe miejsca pracy.

– Z naszych badań wynika, że 41 proc. potencjalnych migrantów z Polski, chce wybrać ten kraj ze względu na łatwość znalezienia pracy. Nie mniej ważna jest bliskość geograficzna i dużo wyższe wynagrodzenia – dodaje Inglot.

Sprawdź także: W Niemczech uchodźcy pracują jak niewolnicy?

„Według prognoz Boston Consulting Group w 2020 r. w Niemczech będzie brakowało 2,4 mln pracowników, a w 2030 r. aż 10 mln. Dziś co piąty mieszkaniec RFN ma ponad 65 lat i grupa ta stale rośnie. Federalny Urząd Statystyczny przewiduje, że w 2050 r. już co trzeci z Niemców należeć będzie do pokolenia 65+. Z tego powodu coraz większe znaczenie będą mieli imigranci, którzy zapełnią lukę na tamtejszym rynku pracy" – czytamy w komunikacie Work Services.

Zmiana prawa nic nie zmieni
Z badania Work Services wynika również, że atrakcyjna polityka socjalna Niemiec jest motywacją dla stosunkowo małej grupy osób, planujących imigrację zarobkową. Tylko 15 proc. osób wskazało ją jako jeden z czynników, które skłoniły ich do wyboru tego kierunku.
Na liczbę osób, które wyjeżdżają za pracą do Niemiec nie powinna więc wpłynąć ustawa dotycząca zmian w polityce socjalnej kraju, którą przyjęto na początku grudnia w Bundestagu. W myśl nowych przepisów niepracujący cudzoziemcy z krajów wspólnoty europejskiej nabywają prawa do zasiłku socjalnego dopiero po pięciu latach. Ci, którzy pracują legalnie w Niemczech i opłacają składki przez przynajmniej pół roku, będą mieli wszystkie dotychczasowe przywileje.

Czytaj też: Polacy wolą Niemcy niż Wielką Brytanię. Gdzie najczęściej wyjeżdżamy za pracą? [INFOGRAFIKA]

– Polscy częściej stawiają na ciężką pracę, a nie podejmują decyzji o wyjeździe ze względu na zasiłki socjalne. To oznacza, że nowe regulacje przyjęte przez niemiecki parlament, nie powinny spowodować zmniejszenia poziomu emigracji z Polski. To co może ją zahamować to dalsza poprawa sytuacji na polskim rynku pracy oraz zwiększenie zagrożenia terrorystycznego u naszych zachodnich sąsiadów – podkreśla Krzysztof Inglot.

O badaniu
Badanie przygotował instytut Millward Brown na zlecenie Work Service. Zrealizowano je na reprezentatywnej grupie 634 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Z próby wykluczono: emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem.

 

Źródło: Work Service

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: