SuperBiz wiadomości Polacy kupują e-booki na święta. Ich sprzedaż w grudniu rośnie o 125 procent

Polacy kupują e-booki na święta. Ich sprzedaż w grudniu rośnie o 125 procent

23.12.2016, godz. 12:57
E-booki
foto: SHUTTERSTOCK

E-booki i audiobooki są coraz częściej wybieranym prezentem pod choinkę. Przed świętami biją rekordy popularności – ich sprzedaż wzrasta nawet o 125 proc. Z czego to wynika? Można je zamówić w ostatniej chwili, tuż przed pierwszą gwiazdką i podarować w formie eleganckiego vouchera, a ich cena jest niższa ok. 20–30 proc. od książek w formie drukowanej.

Z danych serwisu Virtualo wynika, że sprzedaż e-booków i audiobooków dynamicznie rośnie, zwłaszcza w okresie przedświątecznym.
– Sprzedaż e-booków i audiobooków przed świętami bardzo wzrasta. Obserwujemy nawet 125-procentowy wzrost rok do roku. Taki prezent jest coraz bardziej popularny wśród czytelników – mówi agencji Newseria Biznes Martyna Bednarczyk z firmy Virtualo.

Prezent last minute
Sprzedaż e-booków i audiobooków wzrasta w m.in. z uwagi na wygodę kupujących. Taki prezent można bowiem zamówić nawet w ostatniej chwili, bez stania w kolejkach albo czekania na kuriera. Zakup jest dostarczany w formie cyfrowej. Nie traci przy tym nic z osobistego charakteru, ponieważ każdy tytuł można przekazać w formie eleganckiego vouchera.

Sprawdź także: "Harry Potter i Przeklęte Dziecko". Gdzie najtaniej kupisz książkę?

Niższa cena
Za popularnością książek w formie elektronicznej przemawia również cena. E-booka są średnio o 20–30 proc. tańsze niż w książki drukowane. Dystrybutorzy często organizują też promocje, w trakcie których literaturę w formie elektronicznej można kupić nawet z 50-proc. rabatem. Za kupnem książek w tej formie przemawia również brak kosztów wysyłki.

Najpopularniejsze tytuły
Z badań serwisu Virtualo wynika, że najchętniej kupowane przez czytelników są e-booki z kategorii kryminał i sensacja (19,5 proc.). Na dalszych pozycjach znajdują się: literatura piękna (17 proc.), fantastyka (9,8 proc.), literatura faktu (5,8 proc.) oraz romans i erotyka (5,5 proc.).
– Bestsellery ostatnich tygodni pokrywają się w dużej mierze z tymi bestsellerami drukowanymi. Są to na przykład „Lampiony" Katarzyny Bondy, „Małe życie" Hanyi Yanagihary, bardzo popularne już od kilku miesięcy, są to również tytuły Remigiusza Mroza – mówi Martyna Bednarczyk.

Czytaj też: Weź książkę i zapłać, ile chcesz. Akcja fundacji Pani Róża

Kto czyta e-booki?
Bednarczyk podkreśla, że mimo wielu plusów książki w formie elektronicznej nieprędko jednak wypchną z rynku te tradycyjne. Książki w wersji cyfrowej wciąż stanowią zaledwie 2 proc. całego rynku czytelnictwa w Polsce. Jednak osoby, które je wybierają, czytają około 30 pozycji rocznie, czyli trzykrotnie więcej niż czytelnicy książek papierowych.
Jak pokazują dane Virtualo, czytelnicy e-booków to przeważnie osoby w wieku 25–44, najczęściej po studiach i aktywne zawodowo. Najwięcej książek elektronicznych czytają osoby z dużych miast w województwie mazowieckim, małopolskim, śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

Źródło: Newseria.pl, oprac.: GS

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: