SuperBiz wiadomości Polacy na emigracji zarobili bilion złotych

Polacy na emigracji zarobili bilion złotych

18.05.2015, godz. 14:33
lotnisko Okęcie
foto: Super Express

Prawie bilion złotych zarobili Polacy pracujący od 2004 roku w krajach Unii Europejskiej - wynika z najnowszego raportu Euro-Tax.pl. Najwięcej w Wielkiej Brytanii - blisko 240 mld zł. W ciągu 11 lat naszej obecności w UE średnia pensja polskiego emigranta rosła, ale nie na tyle, by przekroczyć kwotę wolną od podatku. To dobra wiadomość, bo oznacza to, że wielu rodaków może starać się o zwrot podatku zapłaconego za granicą.

Tylko w sześciu krajach członkowskich UE Polacy zarobili blisko 600 mld zł. Najwięcej w Wielkiej Brytanii, bo to ulubiony kierunek emigracji polskich pracowników. U naszych zachodnich sąsiadów udało się zarobić emigrantom prawie 229 mld zł. Polacy chętnie też wyjeżdżali do Irlandii, gdzie wzbogacili się o niespełna 62 mld złotych. W krajach Beneluksu, przez 11 lat obecności Polski w UE zarobiliśmy blisko 50 mld zł (Holandia - 34,3 mld zł, Belgia – 14,8 mld zł), a w Austrii nieco ponad 15 mld zł.

Zobacz także: Praca w Holandii. Ile Polacy zarabiają na emigracji?

Ponad 5 tysięcy miesięcznie

Nasi rodacy zarabiali za granicą średnio 5 820 zł miesięcznie, przy czym ich pensje systematycznie rosły. W 2004 r. średnia wypłata wynosiła 4964 zł, 10 lat później kwota ta była już prawie o 2000 wyższa -  6918 zł. Statystycznie, największe średnie zarobki na przestrzeni lat Polacy osiągali pracując w Austrii i Irlandii - ponad 6 600 zł miesięcznie. W Niemczech, kwota ta była mniejsza o 150 zł.

Odzyskanie podatku

Nie wszyscy jednak wiedzą, że mogą się cieszyć nie tylko dobrymi zarobkami, ale tez odzyskać nadpłacony w krajach UE podatek. - Wiele osób decydujących się nawet na krótkoterminową pracę za granicą, nie rozlicza się z zagranicznym fiskusem. Uważają, że ich zarobki są niższe niż kwota wolna od podatku, więc nie mają takiego obowiązku. Jednak nawet wtedy warto się rozliczyć, bo część  pensji została odprowadzona jako zadatek na podatek.

Sprawdź również: Zarobki w Irlandii. Ile możesz zarobić na zielonej wyspie?

Tę część możemy odzyskać. W zależności od miejsca pracy, o zwrot nadpłaconego podatku emigranci mogą się starać nawet do 5 lat wstecz. Tak jest w Holandii, Anglii i Austrii. W Niemczech i Irlandii okres ten to 4 lata, a jeżeli pracowaliśmy w USA, Norwegii lub Belgii rozliczenie możemy złożyć do 3 lat wstecz” – tłumaczy  Adam Powiertowski, prezes Euro-Tax.pl.

UWAGA!
W 2014 r. Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii przeciętnie odzyskiwali nadpłacony podatek w wysokości 3 037 zł, w Niemczech kwota ta wynosiła średnio 3 191 zł, a w Austrii aż 3 479 zł. Rekordowy zwrot nadpłaconego podatku to blisko 81 tys. zł

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: