SuperBiz wiadomości Polacy na Wyspach zarobią więcej. Ustalono nowy poziom „płacy godziwej”

Polacy na Wyspach zarobią więcej. Ustalono nowy poziom „płacy godziwej”

02.11.2016, godz. 11:32
Brexit - Londyn
Brexit - Londyn foto: SHUTTERSTOCK

8,45 funta, czyli 40,22 zł – na tyle ustalono nowy poziom godzinowej „płacy godziwej" w Wielkiej Brytanii. W Londynie będzie on jeszcze wyższy – wyniesie 9,57 funta tj. 45,55 zł – podał IAR. Nowe stawki brytyjski rząd wprowadzi od nowego roku finansowego, czyli od kwietnia 2017 r.

Aktualnie godzinowa płaca godziwa wynosi 7,20 funta, czyli 34,27 zł dla całej Wielkiej Brytanii oraz 9,40 funta tj. 44,74 zł dla Londynu.

Warto podkreślić, że „płaca godziwa" jest czym zupełnie innym niż „minimum płacowe". Płaca godziwa (Living Wage) to stawka godzinowa za pracę, która zapewnia pokrycie podstawowych potrzeb życiowych. Pracodawca nie musi jednak wypłacać jej pracownikom. Obowiązuje go minimum płacowe (Minimum Wage), które jest ustalane ustawowo dla całego kraju – obecnie wynosi ono 4,27 zł (7,20 funta) dla ludzi po 25 roku życia, 31,90 zł (6,70 funta) dla osób w wieku od 21 do 24 lat i 25,23 zł (5,30 funta) dla osób pomiędzy 18. a 20. rokiem życia.

Sprawdź także: Kurs funta zrówna się z euro

Brytyjski rząd zapowiedział w ubiegłym roku wieloletni program podwyżek płacy minimalnej. Wywołało to obawy, że mniej firm będzie oferowało dobrowolnie wyższą „płacę godziwą". W komunikacie IAR czytamy jednak, że takich firm nie ubyło, a wręcz przeciwnie – jest ich prawie dwa razy więcej, czyli łącznie ok. 3 tys. Na co najmniej „godziwą płacę" mogą liczyć pracownicy m.in. sieci IKEA, banków Lloydsa i TSB, ubezpieczycieli Aviva i RSA, klubów piłkaskich Chelsea i Everton czy sieci kin Curzon. Spółki znajdujące się w rejestrze firm oferujących „płacę godziwą" zatrudniają łącznie ok. 120 tys. osób.

Czytaj też: Co oznacza Brexit dla Polaków?

Z utrzymania płacy minimalnej i płacy godziwej nie jest zadowolona duża grupa przedsiębiorców. Podkreślają oni, że będzie kłócić się to z interesem gospodarczym kraju w sytuacji Brexitu.

Pomysłodawcą wprowadzenia płacy godziwej jest organizacja dobroczynna Living Wage Foundation. Ma to być podpowiedź dla pracodawców, który cenią wartość pracowników. Jak podkreślał prezes fundacji Gavin Kelly, dla wielu z nich osoby zatrudnione w firmie przestają być narzędziem, które łatwo jest zastąpić, zaś stają się cennym kapitałem firmy, w który trzeba inwestować.

Źródło: PolskieRadio.pl, tvn24bis.pl, londynek.net

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: