SuperBiz wiadomości Polacy nie dostają pensji

Polacy nie dostają pensji

08.10.2015, godz. 13:03
PRACA ROLNICY BUDOWLAŃCY EKSPEDIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Według danych Państwowej Inspekcji Pracy w całym 2014 r., aż 171,4 mln zł wyniosła kwota niewypłaconych należności z tytułu wynagrodzenia. Najgorzej jest w branzy budowlanej, usługach i handlu.

Z badania wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor z opóźnieniami w wypłacie pensji zetknęło się ok. 2 mln pracujących Polaków.  Takie patologiczne sytuacje mają miejsce  przede wszystkim w branży budowlanej (24 proc.), usługach (13 proc.) i handlu detalicznym (11 proc.). Częściej dotyka osoby na umowach zlecenie i o dzieło niż na etacie.

W większości przypadków opóźnienia w wypłacie pensji nie przekraczają jednego miesiąca. Jednak co czwartemu ankietowanemu zdarzało się czekać na pieniądze dłużej niż miesiąc, co dwudziestemu nawet ponad pół roku. Aż 4 proc. badanych w ogóle nie dostało zapłaty za wykonaną pracę.


Badania pokazują, że najbardziej narażeni na zawirowania związane z wypłatą wynagrodzenia są pracownicy zatrudnieni w miejscowościach liczących ponad pół miliona mieszkańców. Do krótkich poślizgów w wypłatach, ale jednocześnie na największą skalę dochodzi na wsiach.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: