SuperBiz wiadomości Polacy nie oszczędzają na emeryturę. Dlaczego? Tłumaczenia są zaskakujące

Polacy nie oszczędzają na emeryturę. Dlaczego? Tłumaczenia są zaskakujące

04.11.2015, godz. 11:35
Super Emeryt: Beztroska starość
foto: SHUTTERSTOCK

Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro – mówi znane porzekadło. I Polacy najwyraźniej aż za bardzo wzięli je sobie do serca. Tak przynajmniej wynika z badań towarzystwa ubezpieczeniowego Prudential. Jasno wskazują one, że Polacy w ogóle nie myślą o swojej przyszłości i nie odkładają na emeryturę. Wielu z nich nie wierzy, że dożyje do wieku emerytalnego, a reszta liczy na to, że… wygra w Lotto i na starość nie będzie miała problemów finansowych!

Choć brzmi to jak żart, badania Prudentialu pokazują, że aż dwie trzecie z nas w ogóle nie myśli o swoim życiu na emeryturze. A powinniśmy, bo choć eksperci wskazują, że nasze świadczenia emerytalne mogą wynosić tylko jedną trzecią ostatniego wynagrodzenia, to aż 60 proc. z nas oczekuje, że ich emerytury będą wynosiły co najmniej połowę pensji.

ZOBACZ TEŻ: Masz 25-30 lat? Przy przejściu na emeryturę przeżyjesz szok!

Tylko 10 proc. z badanych przez Prudential deklaruje, że zaczęli robić cokolwiek w kierunku zabezpieczenia swej przyszłości na emeryturze. Na czym mają polegać te działania? W aż 25 proc. przypadków to (uwaga!) liczenie na łut szczęścia, czyli gra w Lotto i inne gry losowe… Jeszcze bardziej zaskakująca jest deklaracja 40 proc. badanych, którzy uważają, że w ogóle nie dożyją do emerytury, a więc nie muszą oszczędzać na starość!

ZOBACZ TEŻ: 58 dni - od Zaduszek do sylwestra. Tyle kobiety w UE pracują za darmo!

Tymczasem z danych GUS-u wynika, że przeciętnie żyjemy na emeryturze 19 lat, a ponieważ średni wiek życia stale się wydłuża, dla dzisiejszych 30- czy 40-latków ten czas może być jeszcze dłuższy. Być może warto więc nieco poważniej podejść do zagadnienia odkładania na starość.

Źródło: wyborcza.biz

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: