SuperBiz wiadomości Polacy wydadzą na święta 819 zł

Polacy wydadzą na święta 819 zł

09.12.2016, godz. 13:49
Boże narodzenie
foto: SHUTTERSTOCK

Na organizację tegorocznych świąt Bożego Narodzenia Polacy przeznaczą średnio 819 zł - wynika z raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Nie wszystkich będzie jednak na to stać. - Część osób nie płaci w grudniu rachunków i, jak wynika z naszych analiz, nie daje też rady nadrobić zaległości w następnych miesiącach – mówi Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor. Według raportu tej instytucji problem dotyka 4 proc. społeczeństwa.

Według BIG InfoMonitor Polacy wydadzą na przygotowanie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia średnio 819 zł. Zdecydowana większość z nas pokryje wydatki z oszczędność albo bieżących dochodów, a 4 proc. będzie musiało się zapożyczyć. W 54 proc. przypadków pożyczka będzie pochodziła od bliskich, pozostali ankietowani deklarują, że skorzystają z kredytu konsumpcyjnego. W najgorszej chyba sytuacji są ci, którzy, aby zorganizować święta, będą musieli zrezygnować z zapłacenia grudniowych rachunków.

Zobacz też: Przedświąteczne zakupy. Jak uniknąć pułapek i nie przepłacać

Dotyczy to 4 proc. Polaków. BIG InfoMonitor zauważa, że, według ich danych, „w lutym w rejestrze zadłużonych pojawia się znacznie większa liczba dłużników firm pożyczkowych, telekomunikacyjnych oraz operatorów telewizji kablowej niż w pozostałych miesiącach roku”, co świadczy o tym, że zalegający z rachunkami nie mogą sobie poradzić z ich opłaceniem już po świętach. A wystarczy już 200 zł zalegające 60 dni, by trafić na listę dłużników.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimo że nie zawsze są radosne, święta zamierza obchodzić aż 94 proc. Polaków. Ale tylko 75 proc. szczerze się na nie cieszy. Na nastawienie ma jednak większy wpływ sytuacja rodzinna niż kłopoty finansowe. Co ósmy Polak jasno zaś deklaruje, że Bożego Narodzenia nie lubi. Najmniej entuzjastycznie do świętowania nastawieni są single. Z raportu BIG InfoMonitor wynika, że wydatki poczynione na święta zależą od tego, ile kto ma dzieci – osoby posiadające dzieci wydadzą na Boże Narodzenie o jedną czwartą więcej niż pary bezdzietne. „Polacy zapytani, jakie kwoty wydają na zorganizowanie świąt, wskazali przedziały od 250 zł do ponad 1000 zł. Jednak gdy przeciętna zadeklarowana kwota na świąteczne przygotowania osób bezdzietnych wynosi 708 zł, w domach, gdzie są potomkowie, jest to 901 zł. Tam, gdzie dzieci jest co najmniej trójka, kwota ta jest jeszcze wyższa i wynosi 984 zł” - czytamy.

„Na wysokość wydatków przekłada się też miejsce zamieszkania - najwięcej na przygotowania świąteczne wydaje się w Polsce centralnej - 1038 zł, najmniej na wschodzie kraju – 644 zł” - stwierdza Big InfoMonitor. Zgodnie z danymi instytucji Polacy to wciąż tradycjonaliści. Jeśli już na święta wyjadą, to do rodziny, a aż 68 proc. z nas zostanie w domu. „Tylko nieliczni, zalewie 8 proc., wybiorą się na wyjazdy w gronie rodzinnym do hoteli czy pensjonatów. Najczęściej zdecydują się na to pary bez dzieci (12 proc.). Jeszcze mniejsza pula osób spędzi święta w gronie znajomych lub też wybierze świąteczny wyjazd ze znajomymi, odpowiednio 5 i 2 proc.” - wynika z raportu.

Źródło: infomonitor.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: