SuperBiz wiadomości Polacy odłożyli 1,6 miliarda złotych na IKE i IKZE

Polacy odłożyli 1,6 miliarda złotych na IKE i IKZE

28.02.2017, godz. 13:17
Indywidualne Konta Emerytalne
foto: SHUTTERSTOCK

Prawie 1,6 miliarda złotych – tyle Polacy wpłacili w 2016 r. do dobrowolnego, prywatnego III filaru emerytalnego. Ponad 1 miliard złotych z tej kwoty wpłynęło na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), zaś ponad 0,5 miliarda złotych na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). To łącznie o ponad 250 milionów zł więcej niż rok wcześniej.

– Dane za 2016 r. pokazują, że gotowość Polaków do samodzielnego oszczędzania na emeryturę rośnie, ale wciąż jest na stosunkowo niskim poziomie. To zaskakujące, bo większość z nas zdaje sobie sprawę, że państwowe emerytury będą niskie – komentuje Waldemar Wołos, dyrektor Departamentu Rozwoju Nowych Produktów Union Investment TFI.

Sprawdź także: Kolejne pomysły ZUS: albo praca, albo emerytura powszechna

„Zgodnie z danymi Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), większym zainteresowaniem Polaków cieszyły się IKE. W 2016 r. powstało ponad 92 tys. nowych IKE. To o 20 tys. więcej niż rok wcześniej. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych otworzyły 59 proc. z nich, 20 proc. zostało otwartych przez zakłady ubezpieczeniowe, a reszta przez pozostałe uprawnione do prowadzenia kont emerytalnych podmioty. Łącznie Polacy założyli już prawie 903 tysiące kont IKE. Co ciekawe, w 2016 r. tylko na 31 proc. z nich dokonano wpłaty. Ze wszystkich IKE nieznacznie więcej należy do kobiet (52,5 proc.) niż do mężczyzn (47,5 proc.). Łącznie Polacy zgromadzili na Indywidualnych Kontach Emerytalnych ponad 6,6 miliarda złotych" – czytamy w komunikacie UI TFI.

Czytaj też: IKE. Jak oszczędzać na emeryturę

– Nowych IKZE w 2016 roku powstało prawie 64 tys. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku IKE, 59% z nich zostało otwartych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Na koniec minionego roku instytucje finansowe prowadziły łącznie ponad 643 tys. kont IKZE, ale tylko 25 proc. z nich było aktywnych. IKZE zakłada praktycznie tyle samo kobiet (50,8 proc.), co mężczyzn (49,2 proc.). Najliczniejszą grupą, która ma założone IKZE, są kobiety w wieku 51-60 lat (ponad 100 tys. kont) – wskazuje Waldemar Wołos.

Zobacz również: Korzystaj teraz z przyszłej emerytury

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku średnia wpłata na IKE prowadzone przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych wyniosła 3,7 tys. zł, a na IKZE – 3,1 tys. zł. Łącznie w III filarze (z wyłączeniem pracowniczych programów emerytalnych) na koniec 2016 r. Polacy mieli odłożone ponad 7,7 mld zł.
– Z danych UKNF wynika, że brakuje nam impulsu do działania. Sporo osób decyzję o rozpoczęciu oszczędzania odkłada na później a to podstawowy błąd. Najważniejsze jest to żeby zacząć oszczędzać, a nie to ile będziemy odkładać. Z czasem zobaczymy, że oszczędzanie nie wiąże się wcale z wielkimi wyrzeczeniami i będziemy mogli zwiększyć naszą miesięczną składkę – tłumaczy ekspert UI TFI.

Źródło: Union Investment TFI

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: