SuperBiz wiadomości Polacy oszczędzają dzięki 500 plus

Polacy oszczędzają dzięki 500 plus

13.06.2017, godz. 15:48
Skarbonka
foto: AKPA

Po pięciu latach wydawania pieniędzy, Polacy w końcu zaczęli oszczędzać. Jak wynika z danych GUS w 2016 r. odłożyliśmy o 45 mld zł więcej niż rok wcześniej. Tylko w IV kw. ub.r. udało nam się zgromadzić aż 41 mld zł. To wynik o 10 mld zł lepszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Większe oszczędności dzięki 500 plus
Według danych GUS w 2016 r. Polacy odłożyli 4 proc. swoich dochodów brutto, podczas gdy jeszcze rok wcześniej było to tylko 2,2 proc.  Jak powiedział portalowi money.pl ekonomista BZ WBK Grzegorz Ogonek, wzrost poziomu oszczędności można wiązać z początkiem wypłat z zasiłku 500 plus. Ekspert podkreślił, że odbicie było widoczne w odczycie już za trzeci kwartał. Świadczenie było zaś wypłacane od kwietnia 2016 r.

Sprawdź także: Od 1 października zmiany w 500 Plus

Według ekonomisty, gospodarstwa domowe pierwsze pieniądze, pobierane w ramach 500 plus, przeznaczały na spłacanie długów krótkoterminowych, czyli tzw. „chwilówek", a dopiero w następnej kolejności przystąpiły do ich wydawania i oszczędzania.  - Trzeba było dwóch-trzech kwartałów, żeby zaobserwować odbicie w konsumpcji – powiedział cytowany przez money.pl Ogonek. Poza świadczeniem 500 plus do wzrostu oszczędności Polaków przyczyniły się także rosnące wynagrodzenia oraz spadające bezrobocie.

 

Źródło: GUS, money.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: