SuperBiz wiadomości Polacy przeznaczają pieniądze na przyjemności, Polki na dzieci [RAPORT]

Polacy przeznaczają pieniądze na przyjemności, Polki na dzieci [RAPORT]

10.06.2016, godz. 15:35
Rodzina w restauracji
foto: SHUTTERSTOCK

Polacy rozsądnie wydają pieniądze, ale kobiety częściej na dzieci i wykształcenie, a mężczyźni na przyjemności i pasje. Taki rozkład comiesięcznych wydatków rysuje się na podstawie najnowszego raportu „Finansowe zwyczaje Polaków” ogłoszonego przez firmę Lidorff SA.

Nie jest źle. Z badania wynika, że z naszymi pieniędzmi nie szalejemy. Najważniejsze jest dla nas uregulowanie swoich podstawowych comiesięcznych zobowiązań. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, pieniądze z pensji przeznaczają najczęściej na opłacenie podstawowych wydatków, takich jak raty kredytu czy rachunki. Przy czym to jednak panowie na rachunki domowe wydają więcej ze swojej pensji, niż kobiety. Sytuacja odwraca się w przypadku zakupu produktów pierwszej potrzeby, takich jak jedzenie czy środki czystości – to panie wydają wtedy więcej.

ZOBACZ TEŻ: Najbiedniejsze posłanki nie mają nic na koncie. "Moim celem nie jest gromadzenie dóbr"

Ciekawe jest, że prawie połowa badanych przeznacza na wydatki związane z potrzebami dzieci niemal tyle samo co na… własne przyjemności. Jednak tu różnice między płciami są bardzo widoczne - sięgają kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent. Aż 62 proc. pań najczęściej wydaje pieniądze na potrzeby dzieci. W przypadku panów taką odpowiedź podaje jedynie 37 procent. Za to na finansowanie własnych przyjemności panowie przeznaczają 55 proc. swoich zarobków, podczas gdy panie tylko 40 proc. Na swoje pasje i hobby Polacy przeznaczają 28 proc. pensji, ale ponad trzykrotnie więcej Polek częściej niż na realizację własnego hobby wydaje pieniądze na dzieci.

ZOBACZ TEŻ: Wódka drożeje. Rosyjski rząd podnosi cenę minimalną

Natomiast panowie nastawieni są na samorealizację. Przyznają, że zaspokojenie potrzeb ich potomstwa i realizacja ich własnej pasji są dla nich równie ważne. Tym samym potwierdza się stereotyp, że Polki są bardziej rodzinne, natomiast Polacy bardziej dbają o własne pasje i  przyjemności. Niezależnie od tego, na co wydajemy swoje pieniądze, powinniśmy pamiętać, żeby nie przekraczać swego domowego budżetu. Warto dokładnie przyjrzeć się wydatkom i przeanalizować wszystkie zachcianki czy przyjemności, które sobie fundujemy. Może się okazać, że, rezygnując z nich lub nieco je ograniczając, jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić, dzięki czemu nie wpadniemy w finansowe tarapaty.Źródło: materiały prasowe Lidorff SA

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: