SuperBiz wiadomości Polacy się starzeją, a biznes się cieszy. Jak zarobić na seniorach?

Polacy się starzeją, a biznes się cieszy. Jak zarobić na seniorach?

30.11.2015, godz. 13:08
Seniorzy, starsi ludzie
foto: EAST NEWS

Polskie społeczeństwo starzeje się błyskawicznie. Według danych sprzed dwóch lat niecałe 15 proc. Polaków miało 65 lat lub więcej. W 2035 r. będzie to już niemal 25 proc. ludności, a w 2050 – 33 proc.! Choć, ogólnie rzecz biorąc, prognozy te są zatrważające, zupełnie inaczej patrzą na nie biznesmeni. Dla nich starzejące się społeczeństwo to świetna okazja do zarobku.

Dlaczego starzenie się społeczeństwa jest zjawiskiem niekorzystnym? Odpowiedzieć sobie na to pytanie jest bardzo łatwo – w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi ono do wyludniania się kraju, a w krótszej, ekonomicznej, sprawia, że na świadczenia dla osób starszych nie ma kto pracować. W dodatku rosną koszty opieki medycznej dla seniorów.

ZOBACZ TEŻ: Podatek od marketów. Ile dokładnie zapłaci sklep, w którym kupujesz

Choć wyludnienie Polsce na razie nie grozi, bo według prognoz średnia wieku w naszym kraju się wydłuży, to jednak ekonomiczne skutki starzenia się społeczeństwa będą coraz bardziej odczuwalne – przede wszystkim ludzie starsi będą potrzebowali coraz więcej uwagi i więcej osób będzie zapadało na choroby związane z wiekiem.

Gdzie otwierać domy opieki?

Obecnie w wielu gospodarstwach domowych osoby starsze żyją bez opieki młodszych członków rodziny, którzy zmienili miejsce zamieszkania, np. poszukując pracy. Obecnie na opiekę długoterminową, w ramach której seniorzy mogą liczyć na rozmaite świadczenia pielęgnacyjne, jak np. rehabilitacja czy profesjonalna pielęgnacja, wydaje się w Polsce ok. 5,4 mld zł rocznie. W 2020 r. może to być nawet 8 mld zł!

ZOBACZ TEŻ: Premier zdradza: niższy VAT, kwota wolna od podatku, emerytury. Ale...

Jako że popyt rodzi podaż, na tym stanie rzeczy skorzystają biznesmeni, którzy zdecydują się na otwarcie domów opieki. - Inwestycje w opiekę senioralną będą stawały się coraz bardziej znaczącą gałęzią polskiej gospodarki – przewiduje ekonomista i analityk Paweł Majtkowski, z którym rozmawiał portal tvn24.pl. Ekspert radzi biznesmenom, którzy chcieliby działać na tym rynku, by zaczęli inwestować w domy opieki zlokalizowane w miejscach innych niż duże ośrodki miejskie czy miejscowości wypoczynkowe.

Inwestycje potrzebne od zaraz

Obecnie bowiem właśnie w takich lokalizacjach tworzy się w Polsce placówki opiekuńcze, przez co ceny umieszczenia w nich starszego członka rodziny są za wysokie i przeciętnego Polaka na nie nie stać. Budowa placówek w miejscach mniej znanych, w których koszty utrzymania są niższe, powinna też wpłynąć na spadek opłat za opiekę. Możliwe, że z takich miejsc korzystaliby też seniorzy np. z Niemiec czy Skandynawii, ponieważ za opiekę ich rodziny płaciłyby mniej niż w krajach ojczystych, a dzięki coraz lepszej i tańszej komunikacji odwiedzanie bliskich w Polsce nie stanowiłoby problemu.

ZOBACZ TEŻ: Mieszka w Gdańsku, studiuje w Londynie. Dzięki temu oszczędza 56 tys. zł rocznie!

Biznes upatruje też możliwości zarobku na rynku technologii przeznaczonych dla osób starszych. Potrzebne są inwestycje w proste aplikacje mobilne umożliwiające osobom starszym dostęp do bankowości, bowiem obecnie z technologią wielu seniorów po prostu sobie nie radzi. Myśleć też trzeba o rozwoju turystyki skierowanej do osób starszych czy wprowadzaniu specjalnych pakietów medycznych. Warto w to inwestować już teraz, bo polskie społeczeństwo starzeje się dużo szybciej niż ma to miejsce w krajach zachodniej Europy i rynek usług dla seniorów będzie wart miliardy złotych.

Źródło: tvn24.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: