SuperBiz wiadomości Polacy trzymają na kontach miliardy złotych

Polacy trzymają na kontach miliardy złotych

13.10.2016, godz. 09:52
Pieniądze
foto: SHUTTERSTOCK

Ponad połowa Polaków posiadających oszczędności w bankach trzyma je na kontach, które są nieoprocentowane. Może chodzić nawet o ok. 350 mld zł.

Według danych NBP łączna wartość oszczędności polskich gospodarstw domowych wyniosła na koniec czerwca ponad 1,1 bln zł. Grubo ponad połowa, bo 57 proc. przypada na lokaty, konta oszczędnościowe i osobiste.

W dziesięciu detalicznych, notowanych na giełdzie bankach od kilku kwartałów rośnie wartość pieniędzy trzymanych przez klientów na nieoprocentowanych lub dających minimalny zysk kontach osobistych. W grudniu 2015 r. odsetek ten wynosił 44,9 proc. a po pierwszym półroczu tego roku już 55,8 proc. Oznaczałoby to, że na koniec czerwca, kwota sięgająca 350 mld zł w bankach była nieoprocentowana.

Czytaj również: Gigantyczny skandal. Bankierzy celowo niszczyli firmy swoich klientów!

Wzrost udziału nieoprocentowanych depozytów to efekt głównie spadających stóp procentowych, a co za tym idzie, atrakcyjności lokat.

Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Związku Banków Polskich już 65 proc. mieszkańców Polski ma możliwości finansowe, aby oszczędzać przynajmniej niewielkie kwoty, a 35 proc. gromadzi nadwyżki finansowe w kwocie do 250 zł.

– Dodatnia korelacja między zdolnością do oszczędzania występuję w tym przypadku z wyższym poziomem dochodów i wyższym wykształceniem. W przypadku beneficjentów programu 500+, 34 proc. osób deklaruje, że z dodatkowej puli pieniędzy nie jest w stanie odłożyć żadnej kwoty, co jest wynikiem zbliżonym do frakcji osób, które nie mogą pozwolić sobie na gromadzenie oszczędności w ogóle populacji. Połowa osób uprawnionych do świadczeń twierdzi natomiast, że jest w stanie odłożyć jakąś ich część – czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Bank wypowiada umowy kredytowe Almie. Majątkiem spółki zajmie się nadzorca sądowy

Wyniki badania pokazują niezmienną tendencję, że wśród oszczędzających dominuje model oszczędzania bez konkretnego celu – podkreśla Związek Banków Polskich.

Źródło: ZBP, bankier.pl; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: