SuperBiz wiadomości Polacy w Wielkiej Brytanii będą pracować dłużej. Londyn wydłuża wiek emerytalny

Polacy w Wielkiej Brytanii będą pracować dłużej. Londyn wydłuża wiek emerytalny

20.07.2017, godz. 12:49
W Wielkiej Brytanii przybywa Polaków
W Wielkiej Brytanii przybywa Polaków. foto: SHUTTERSTOCK

Rząd Theresy May idzie w przeciwnym kierunku niż polskie władze i niespodziewanie zapowiedział podniesienie wieku emerytalnego. Pracujący w Wielkiej Brytanii muszą się przygotować na pracę do 68. roku życia!

W Polsce od 1 października wiek emerytalny zmniejszy się o 2 lata dla mężczyzn (do 65 roku życia) i o 7 lat dla kobiet - do 60-tki. Z kolei w Wielkiej Brytanii obywatele popracują o rok dłużej niż dotychczas - do 68. roku życia - poinformował David Gauke, sekretarz do spraw pracy.

Zobacz również: Waloryzacja rent i emerytur. Rząd PiS ustalił stawki. Najbiedniejsi seniorzy dostaną ok. 27 zł brutto

To ogromne zaskoczenie dla zatrudnionych na Wyspach. W tegorocznej kampanii wyborczej rządząca Partia Konserwatywna nie deklarowała takiej reformy, a wstępny plan zmian w systemie emerytalnym dotyczył lat 2044-46.

Zgodnie z nowymi ustaleniami, wyższy wiek emerytalny zacznie obowiązywać od 2037 roku i obejmie osoby urodzone między 6 kwietnia 1970 a 5 kwietnia 1978 r. Czyli tych, którzy dzisiaj mają 39-47 lat.

- W miarę wzrostu średniej długości życia oraz liczby osób otrzymujących emerytury państwowe musimy sprawić, aby obowiązujący system emerytalny stał się bardziej sprawiedliwy i lepiej dopasowany do wyzwań, które niesie współczesny świat, aby uchronić przyszłe pokolenia. W połączeniu z naszymi reformami emerytalnymi, które pomagają ludziom bardziej, niż kiedykolwiek, sukcesywnie zmniejszamy ubóstwo emerytalne i robimy wszystko, aby zapewnić wszystkim bezpieczną przyszłość - powiedział Gauke w brytyjskim parlamencie.

Zobacz koniecznie: Brytyjczycy mają nowy banknot. 10 funtów z wizerunkiem Jane Austen [ZDJĘCIA]

Sekretarz podał, że zmiana przyczyni się do oszczędności rzędu 74 mld funtów. Departament pracy przewiduje, że liczba osób w wieku emerytalnym wzrośnie o jedną trzecią w okresie od 2017 do 2042 roku - z 12,4 mln w 2017 roku do 16,9 mln w 2042 r.

 

Źródło: BBC

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: