SuperBiz wiadomości Polacy wolą Niemcy niż Wielką Brytanię. Gdzie najczęściej wyjeżdżamy za pracą? [INFOGRAFIKA]

Polacy wolą Niemcy niż Wielką Brytanię. Gdzie najczęściej wyjeżdżamy za pracą? [INFOGRAFIKA]

20.09.2016, godz. 17:04
Zanim wyjedziesz do pracy za granicą, przeczytaj to koniecznie
Zanim wyjedziesz do pracy za granicą, przeczytaj to koniecznie foto: SHUTTERSTOCK

Z roku na rok coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy w Niemczech. Pod tym względem ten kraj powoli dogania Wielką Brytanię. Niewykluczone, że jeżeli dojdzie do Brexitu, role ulegną odwróceniu i to nasz zachodni sąsiad stanie się tym krajem, do której Polacy najczęściej wyjeżdżają w celach zarobkowych.

Z najnowszego zestawienia przygotowanego przez GUS wynika, że największa liczba polskich emigrantów przebywa w Wielkiej Brytanii (720 tys.), ale Polacy coraz częściej wyjeżdżają też do Niemiec. W 2015 r. w tym kraju pracowało 655 tys. polskich obywateli. W porównaniu do 2014 r. oznacza to wzrost o 41 tys. (7 proc.).

Zdaniem analityków GUS-u do tego wyniku mogło przyczynić się pełne otwarcie niemieckiego rynku pracy, niska stopa bezrobocia w Niemczech (w grudniu 2015 r. - 4,4 proc.), fakt, że jest to nasz najbliższy sąsiad.

Czytaj: Nowy kierunek emigracji zarobkowej Polaków. Przyjmą nas z otwartymi rękami?

Spośród krajów UE niewielki wzrost liczby Polaków zaobserwowano również w Belgii, Holandii, Szwecji, Austrii, Danii oraz Francji. Cały czas wzrasta też liczba Polaków wyjeżdżających do pracy do krajów nienależących do UE, głównie do Norwegii. W w 2015 r. przebywało w tym kraju 84 tys. emigrantów z Polski.

Oczywiście nie oznacza to, że Polacy nie wyjeżdżają już do Wielkiej Brytanii. Liczba wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii w 2015 r. była o ok. 5 proc. wyższa, niż w 2014 r. Jak będzie z danym za ten rok? Eksperci wskazują, że zarówno Brexit, jak i coraz częstsze przypadki agresji wobec Polaków mogą zniechęcić nas do wyjeżdżania na Wyspy. Warto też pamiętać, że nie dane GUS dotyczące liczby emigrantów nie w pełni oddają skalę zjawiska. Obejmuję one bowiem tylko te osoby, które są oficjalnie rejestrowane. Dodatkowo, GUS uwzględnia tylko te osoby, które wyjeżdżają do pracy na dłużej niż 3 miesiące.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: