SuperBiz wiadomości Polacy wybierają samozatrudnienie?

Polacy wybierają samozatrudnienie?

22.11.2016, godz. 12:52
PRACA ROLNICY BUDOWLAŃCY EKSPEDIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Najwięcej samozatrudnionych w Europie  jest w Grecji, Włoszech, Turcji i Rumunii. Polska pod tym względem zajmuje piątą lokatę. Okazuje się, że nasi rodacy sami wybierają taką formę zatrudnienia.

W zestawieniu 35 krajów Europy pod względem samozatrudnienia Polska zajmuje piątą lokatę. Okazuje się, ze  u nas tak pracuje  19 procent siły roboczej (23 proc. to osoby zatrudnione na umowach tymczasowych, a 58 proc. to inne formy zatrudnienia). Najmniej samozatrudnionych jest w Norwegii, gdzie odsetek ten wynosi raptem 7 proc. oraz w Danii, Luksemburgu, Estonii i Szwecji. Natomiast najwięcej takich osób pracuje w  Grecji, Włoszech, Turcji i Rumunii.

Zobacz: Zadłużenie Skarbu Państwa coraz większe

Według badania przygotowanego przez Eurofound większość Polaków przechodzi na własną działalność gospodarczą ze względu na osobiste preferencje. W przypadku naszego kraju aż 43 proc. osób odpowiedziało, że ten model współpracy wybrało z uwagi na osobiste preferencje, a 19 proc. z uwagi na brak innych możliwości. Natomiast 28 proc. respondentów przyznało, że taka sytuacja wynika z obydwu powodów.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: