SuperBiz wiadomości Polacy wydali w tym roku już 4 mld złotych na obligacje

Polacy wydali w tym roku już 4 mld złotych na obligacje

14.11.2016, godz. 14:16
Inwestycje w Polsce
foto: SHUTTERSTOCK

Tegoroczna sprzedaż obligacji oszczędnościowych będzie najwyższa od 2008 r. Wartość sprzedanych papierów w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2016 r. przekroczyła 4 mld zł, a w samym październiku wyniosła 870 mln zł – podało Ministerstwo Finansów. Pierwszych nabywców znalazły również obligacje dedykowane beneficjentom programu Rodzina 500+, przeznaczono na nie 783 tys. zł.

W październiku 2016 r. sprzedano obligacje: dwuletnie (DOS1018) i trzyletnie (TOZ1019) o wartości odpowiednio 690,6 mln zł i 19,1 mln zł, a także czteroletnie (COI1020) za 118,8 mln zł i dziesięcioletnie (EDO1026) za 41,0 mln zł.
Największym zainteresowaniem nabywców cieszyły się obligacje dwuletnie, czyli o najkrótszym okresie oszczędzania – ich udział w strukturze sprzedaży stanowił 79 proc. ogółu. W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje: czteroletnie – 14 proc., dziesięcioletnie – 5 proc. oraz trzyletnie – 2 proc.

– W październiku osiągnęliśmy najlepszy miesięczny wynik sprzedaży standardowych obligacji oszczędnościowych od ośmiu lat – 870 mln zł. Łączna sprzedaż obligacji oszczędnościowych od początku roku przekroczyła już 4 mld zł. To bardzo dobry wynik – najlepszy od 2008 r. – powiedział cytowany w komunikacie Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. – Atrakcyjne warunki oprocentowania i elastyczność zapewniająca możliwość wycofania pieniędzy w razie potrzeby – to główne cechy obligacji oszczędnościowych, które coraz bardziej doceniają nasi klienci.

783 tys. złotych z 500 plus na obligacje
W październiku, pierwszych nabywców znalazły również nowe obligacje dedykowane wyłącznie osobom, otrzymującym świadczenie 500 plus. Beneficjenci programu przeznaczyli na zakup obligacji rodzinnych 783 tys. zł. Wartość nabywanych obligacji tego rodzaju nie może przekroczyć wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie, ponieważ są dostępne w ciągłej sprzedaży.

Czytaj też: Obligacje dla beneficjentów programu Rodzina 500+ już w październiku!

– Zakładamy, że popyt na te instrumenty będzie się ujawniał sukcesywnie – co obserwujemy już w pierwszej dekadzie listopada, w której kupiono wyraźnie więcej obligacji rodzinnych niż w tym samym okresie października – komentuje Piotr Nowak. – W pierwszym roku oszczędzania nabywcy mogą liczyć na zysk w wysokości 2,60 proc. w przypadku obligacji sześcioletnich oraz 3 proc. w przypadku obligacji 12-letnich.

Źródło: Ministerstwo Finansów

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: