SuperBiz wiadomości Polacy WYDRUKOWALI satelitę i chcą go wysłać w kosmos!

Polacy WYDRUKOWALI satelitę i chcą go wysłać w kosmos!

16.09.2016, godz. 14:45
Kosmos astronauta wszechświat księżyc
foto: EAST NEWS

Polska wizjonerami stoi! Prawdziwość tego twierdzenia świetnie obrazuje przykład wrocławskiego startupu, który już w przyszłym roku chce wysłać w kosmos pierwszego polskiego komercyjnego satelitę! Najciekawsze jest to, że konstrukcja urządzenia powstała dzięki technice druku 3D!

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce na orbitę okołoziemską wystrzelony zostanie pierwszy polski komercyjny satelita. Maszyna ma się nazywać Światowid i powstaje we Wrocławiu. Za jej stworzenie odpowiada startup SatRevolution, który został założony przez Damiana Fijałkowskiego, Grzegorza Zwolińskiego i Radosława Łapczyńskiego. Panowie są odpowiedzialni za powstanie firmy T-Bull związanej z rynkiem gier na urządzenia mobilne, ale, jak widać, branża ta im nie wystarcza.

ZOBACZ TEŻ: Polska ze świetnym klimatem dla startupów

Rewolucyjność pomysłu „podboju kosmosu” polega na tym, że ich satelita jest… wydrukowany ze specjalnego stopu aluminium. Zostanie wyposażony w najnowsze urządzenia takie jak choćby zestaw specjalnych sensorów, pozwalający na ustalenie położenia satelity względem Ziemi. Firma planuje, że Światowid znajdzie się na orbicie najpóźniej pod koniec przyszłego roku. Fundusze na ten cel chce pozyskiwać od spółek z polskim kapitałem i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jeśli projekt się powiedzie, z satelity będą mogły korzystać zarówno przedsiębiorstwa, jak i amatorzy astronomii.

Źródło: businessinsider.com.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: