SuperBiz wiadomości Polacy za mało zarabiają! Niskie zarobki Polaków

Polacy za mało zarabiają! Niskie zarobki Polaków

12.05.2015, godz. 16:42
BEZROBOCIE ZWOLNIENIE PRACA PRACOWNIK MOBBING SZEF
foto: SHUTTERSTOCK

Polacy za mało zarabiają. Pod względem dochodów znajdujemy się na 29 miejscu w rankingu jakości życia. Gorzej od nas mają tylko na Węgrzech, w Rosji, Chile, Estonii, Meksyku, Turcji i Brazylii.

Polacy za mało zarabiają. W rankingu „Better Life Index”  przygotowanym na zlecenie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD zajęliśmy ósme miejsce od końca. A i tak pod uwagę były brane wyjątkowo optymistyczne dane, bo w rzeczywistości jest u nas znacznie gorzej niż przedstawia to badanie.

Zobacz także: Polska zjamuje 27 miejsce w rnkingu jakości życia. Polakom żyje się źle

Średnia pensja w naszym kraju to blisko 4 tys. zł. Jeśli założymy, że w trzyosobowej rodzinie rodzice zarabiają średnią krajową, to statystycznie na osobę przypada ok. 2,8  tys. zł miesięcznie. To znacznie poniżej średniej dochodów OECD, która wynosi prawie 24 tysiące dolarów rocznie na osobę. W przeliczeniu na złotówki to ok. 86 tys. zł rocznie, czyli ok. 7 tys. zł miesięcznie. Według raportu OECD u nas jest to zaś jedynie nieco ponad 16 tysięcy dolarów, czyli ok. 57 tys. zł rocznie i tym samym 4,7 tys. zł miesięcznie. Jak widać, stawka i tak jest mocno zawyżona. Gdyby autorzy raportu bazowali na wytycznych naszego Głównego Urzędu Statystycznego okazać by się mogło, że nasza pozycja na liście byłaby zdecydowanie słabsza.

Polacy za mało zarabiają

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: