SuperBiz wiadomości Polacy zadłużają się na komunię

Polacy zadłużają się na komunię

11.05.2016, godz. 17:06
Ludzie coraz częściej zaciągają kredyty na komunię świętą
Ludzie coraz częściej zaciągają kredyty na komunię świętą foto: SHUTTERSTOCK

Coraz częściej pierwsza komunia święta nabiera rangi wesela. Przynajmniej finansowo. Polacy zaciągają kredyty, żeby zaprosić rodzinę i wyprawić przyjęcie.

Najwięcej kredytów zaciągamy przed Bożym Narodzeniem, w maju i czerwcu – wynika z raportu serwisu smartpozyczka.pl. Zadłużamy się na Święta, wakacje i majówkę, ale również po to, żeby zorganizować wesele lub przyjęcie z okazji pierwszej komunii świętej.

W tym roku po hostię pójdzie po raz pierwszy ok. 300 tys. dzieci. Na same prezenty przeznaczymy ok. 3 mld złotych. Dodatkowe koszty generują przygotowania związane z zaproszeniem rodziny, posiłkami i tortem, zakupem strojów komunijnych, dekoracją i opłaceniem uroczystości kościelnej. Zwłaszcza przyjęcie stanowi nie lada wydatek.

Przeczytaj również: Ile kosztuje pierwsza komunia święta? Nawet ponad 3 tys. zł

Coraz częściej urządzamy pierwszą komunię świętą w restauracji. A to pociąga za sobą koszty rzędu 100 – 150 zł od każdego gościa.

Osobną kategorię stanowią prezenty. Komunijne podarunki największe obciążenie finansowe stanowią dla najbliższej rodziny i rodziców chrzestnych. Wśród nich królują rowery, tzw. koperty, zegarki i biżuteria. Na popularności zyskuje elektronika, zwłaszcza tablety, notebooki i aparaty fotograficzne. Novum na rynku prezentów komunijnych stanowią drony.

Koszt prezentu komunijnego plasuje się zazwyczaj w granicach kilkuset złotych, chociaż niektóre dzieci dostają podarki warte ponad 1 tys. złotych. Drona można nabyć już za ok. 300 zł, natomiast rower to wielokrotnie wydatek rzędu 1,5 tys. złotych.

Może zainteresować cię także: Zanim wyjedziesz do pracy za granicą, koniecznie to przeczytaj

Polacy nie posiadają zbyt wielu oszczędności, dlatego sfinansowanie uroczystości komunijnych niejednokrotnie poważnie obciąża domowy budżet. W pierwszej kolejności szukamy wsparcia wśród rodziny, jednak coraz częściej decydujemy się na „komunijną" pożyczkę.

- Rok do roku, w maju i czerwcu notujemy zwiększoną dynamikę w wysokości, jak i liczbie udzielonych pożyczek. (...) Obecnie coraz częściej pożyczka przeznaczana jest na komunię. (...) – powiedział serwisowi strefabiznesu.nto.pl Edwin Milewski, prezes firmy Mała Pożyczka.

Źródło: strefabiznesu.nto.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: