SuperBiz wiadomości Połączenia komórkowe za granicą. Sprawdź oferty na wakacje

Połączenia komórkowe za granicą. Sprawdź oferty na wakacje

03.07.2016, godz. 07:45
Połączenia komórkowe za granicą
Połączenia komórkowe za granicą foto: SHUTTERSTOCK

W tym roku zaszły duże zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych. Przede wszystkim zaczęły obowiązywać niższe stawki za połączenia w roamingu na terenie Unii Europejskiej – są one zbliżone do opłat krajowych, chociaż mogą być wyższe o kilka centów. Oprócz limitów, których nie wolno przekroczyć operatorom sieci komórkowych, poszczególne firmy przygotowały dodatkowe wakacyjne promocje.

Jeżeli planujesz wakacje na terenie Unii Europejskiej, pamiętaj, że we wspólnocie obowiązują maksymalne stawki, których nie wolno przekroczyć poszczególnym operatorom. Ceny maksymalne zostały podane w tzw. eurotaryfie roamingowej. Dodatkowo od 15 czerwca 2017 r. w UE będzie można korzystać z połączeń głosowych, sms-owych, internetowych i tekstowych bez dodatkowych opłat roamingowych, zgodnie z cennikiem krajowym.

Ceny w obowiązujące w Unii Europejskiej

Po przekroczeniu granicy z państwem należącym do UE, operator powinien poinformować cię o obowiązujących na danym terytorium stawkach. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi kwota 50 euro (lub jej równowartość w innej walucie). Jeżeli opłata za transmisję danych w roamingu przekroczy tę sumę, usługa zostanie wyłączona. Otrzymasz również informację o zbliżającym się limicie po przekroczeniu 80 proc. granicznej wartości. Jeśli nie chcesz, aby obowiązywał cię próg 50 euro, zgłoś się przed wyjazdem do swojego operatora.

Turyści poruszający po państwach członkowskich już teraz nie zapłacą kolosalnych rachunków. Od 30 kwietnia 2016 r. opłata za minutę połączenia wychodzącego za granicą na ternie UE nie może przekroczyć sumy stawki krajowej i 0,05 euro. Niemal pięciokrotnie tańsze są rozmowy przychodzące. Maksymalna opłata za minutę takiego połączenia wynosi 0,0114 euro. Na wiadomość tekstową SMS wydamy nie więcej niż wynosi stawka krajowa powiększona o 0,02 euro, natomiast transfer danych w przeliczeniu na MB nie może kosztować więcej niż wynosi stawka krajowa podbita o 0,05 euro (ceny są ustalane z dokładnością do KB).

Przeczytaj również: Pracowałeś za granicą? Należy Ci się zwrot podatku

Podane wyżej kwoty stanowią ceny graniczne, natomiast poszczególni operatorzy mogą oferować klientom korzystniejsze warunki. Tak zrobiła m.in. firma Polkomtel, operator sieci Plus.

Stawki obowiązujące w Plusie

- W przypadku usług roamingowych klienci Plusa mogą aktywować specjalne promocję roamingowe. Usługa „Rozmawiaj jak w kraju" pozwala za 10 zł miesięcznie korzystać z tanich połączeń i SMS-ów w roamingu w Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Lichtensteinie (29 gr za minutę połączenia wykonanego, 19 gr za SMS-a wysłanego) – wymienia w rozmowie z Superbiz Arkadiusz Majewski, starszy specjalista w Dziale Komunikacji Korporacyjnej. – Mogą też aktywować promocje na pakiety internetowe w roamingu. Są to „Pakiet Atlantycki" obejmujący Unię Europejską, Norwegię, Islandię i Lichtenstein oraz dodatkowo Szwajcarię i USA, a także „Pakiet Orientalny" obejmujący wybrane kraje Europy Wschodniej oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu – dodaje.

Arkadiusz Majewski zwraca także uwagę na fakt, że większość klientów sieci Plus korzysta z ofert, które pozwalają obniżyć koszty połączeń, wiadomości i transferu od tych obowiązujących w cenniku. Natomiast stawki cennikowe w Plusie na terenie naszego kraju zakładają, że: aktualna opłata za minutę połączenia głosowego wynosi 0,29 zł, za SMS-a – 0,20 zł, za MMS-a – 0,40 zł i 0,12 zł za 100 KB transmisji danych.
Podane ceny nie zawierają VAT.

Oferta Play

W Playu, aby obniżyć ceny rozmów w roamingu podczas pobytu w kraju nienależącym do Unii Europejskiej, należy włączysz aplikację Tani Roaming. Mają do niej dostęp Klienci Play dla Firm, użytkownicy kart prepaid w Play oraz abonenci Play Mix. Play przygotował również kalkulator połączeń w roamingu, który pozwala obliczyć różne warianty stawek.

Propozycja Orange

- W planach abonamentowych Orange oferowane są specjalne pakiety na połączenia telefoniczne oraz internet w roamingu na terenie krajów UE i wybranych krajów europejskich. Na przykład w Smart Planie LTE za 59,99 zł klienci dostają co miesiąc 400 minut na połączenia roamingowe w UE, 100 MB na internet w UE oraz 100 minut na połączenia międzynarodowe z Polski – mówi Zbigniew Drohobycki, ekspert ds. relacji z mediami i PR w Orange Polska.

Może cię zainteresować: Skąd Czesi wracają? Znad Bałtyku. Jeżdżą tam przez terrorystów!

W ofertach na abonament i na kartę można skorzystać z usług dostępnych w ramach Orange Roaming Travel. Przykładowo, abonenci i posiadacze kart prepaid Orange mają możliwość wykupienia usługi Go Europe w cenie 4,90 zł, co pozwala na obniżenie cen rozmów wychodzących do takich stawek, jakie obowiązują w Polsce w ramach abonamentu – otrzymuje się pakiet 1000 minut na połączenia przychodzące. Można także dokupić dodatkowe pakiety internetu, których ceny wahają się od 1,5 zł do 299 złotych.

Od 30 kwietnia w krajach należących do UE koszt 1 minuty połączenia wykonanego w Orange wynosi 0,25 zł, za połączenie odebrane zapłacimy 0,05 zł, za SMS – 0,10 zł, za MMS – 0,25 złotego. Przesłanie 1MB danych kosztuje 0,25 złotego. Inne stawki obowiązują w krajach spoza wspólnoty. Abonenci i użytkownicy kart Prepaid za minutę połączenia z Ukrainy zapłacą już 4,94 zł, z USA (łącznie z Alaską i Hawajami) i Kanady – 5,24 zł, w przypadku Afryki i Azji będzie to 6,05 zł, a w przypadku Australii – już 8,07 złotego. Podobne stawki obowiązują klientów Njumobile, przy czym warto podkreślić, iż ceny można regulować poprzez wybór odpowiedniej oferty lub zakup usług dodatkowych.

Promocja w Virigin

Virgin Mobile przygotowało dla wyjeżdżających za granicę specjalną ofertę Internet 4G LTE w Roamingu UE. W jej ramach można wykupić dodatkowe pakiety danych – od 25 do 500 MB. Ceny pakietów wahają się od 9 do 99 złotych.

Źródła: europe.eu, plus.pl, play.pl, orange.pl, njumobile.pl, virginmobile.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: