SuperBiz wiadomości Polak na wakacjach. Co trzeci polski turysta wyjeżdża za granicę [WIDEO]

Polak na wakacjach. Co trzeci polski turysta wyjeżdża za granicę [WIDEO]

17.06.2015, godz. 14:18
Największe grzechy Polaków na wakacjach
Sikanie do basenu foto: SHUTTERSTOCK

Z roku na roku coraz chętniej spędzamy urlop poza granicami Polski. W 2014 r. na zagraniczne wakacje wybierało się 37 proc. Polaków. Nadal najchętniej udajemy się do Grecji, a w dalszej kolejności do Chorwacji, Turcji czy Egiptu. Przeciętnie na wakacje w biurze podróży w zeszłym roku Polacy wydali ponad 2,4 tys. złotych na osobę.

Z sondażu TNS Polska (sierpień 2014) wynika, że znaczna część Polaków w ostatnich pięciu lat nie wyjeżdżała na wakacje. Aż 63 proc. naszych rodaków nie mogła sobie pozwolić na wakacje z różnych powodów.

Zobacz koniecznie: Nieudane wakacje? Marszałek sprowadzi turystów zza granicy

Na ten luksus dotyczy 37 proc. z nas. Połowę wyjeżdżających stanowili ludzie młodzi w wieku od 20 do 39 lat. Najrzadziej wyjeżdżają osoby starsze w wieku od 50 lat i więcej. Wynika to nie tylko przyczyn finansowych czy zdrowotnych, ale też dużą barierą może być brak znajomości języka obcego.

Z wakacyjnych wyjazdów najczęściej korzystały osoby z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy największych miast o dochodzie gospodarstwa domowego nie niższym niż 2,5 tys. złotych. Przy wyjazdach zagranicznych kwota ta rośnie do 4,5 tys. złotych.

Polacy coraz chętniej wraz z zakupem wakacji, zamierzają wykupić dodatkowe ubezpieczenie. W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrost jest znaczący - o 10 proc. Ubezpieczenie zamierza wykupić aż 68 proc. Polaków planujących wakacje za granicą. - Być może czerpiemy pozytywne wzorce od Niemców czy Francuzów, którzy na wakacje bez ubezpieczenia się nie ruszają - komentuje wyniki badań Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.

Jak już decydujemy się na zagraniczne wojaże, to częściej z touroperatorami. Z raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki wynika, że sprzedaż letnich ofert biur podróży była w ubiegłym roku wyższa o ponad 28 proc. niż w 2013 roku.

Sprawdź również: 7 mln Polaków żyje za mniej niż 700 zł. A 3 mln w skrajnej biedzie

Średni koszt zagranicznych wakacji w lipcu 2014 wyniósł 2335 zł na osobę i spadł o blisko 5 proc. w porównaniu do lipca 2013. Dwa lata wcześniej kwota ta wynosiła 2595 zł.

Wakacje w minionym roku podrożały w Turcji z 2530 do 2550 zł w porównywanych okresach, ale mimo zanotowano tam wzrost zarezerwowanych wycieczek z Polski. Mocno na popularności straciła Hiszpania. W lipcu 2014 wakacje na półwyspie Iberyjskim kosztowały 2943 zł od osoby.

Ze statystyk wynika również, że coraz chętniej wyjeżdżamy już po zakończeniu wakacji. Ministerstwo Sportu i Turystyki wyliczyło, że w 2013 roku we wrześniu wyjechało 1,2 mln osób (w 2011 mniej niż 0,5 mln osób, w 2012 – 0,95 mln). Biorąc pod uwagę większą liczbę rezerwacji i sprzedaży, w tym roku wynik może być jeszcze lepszy.

Czytaj także: Wypadek na wakacjach? Ta bezpłatna aplikacja pomoże w razie kłopotów

– Koniec lata i początek jesieni to gorąca oferta last minute. Chcemy przedłużyć ciepłe dni, dlatego w tym okresie dużą popularnością cieszą się takie miejsca, jak: Grecja, Maroko, Tunezja, Egipt. To kierunki całoroczne, bo na temperatury nie można narzekać nawet w okresie zimowym – przekonuje Marzena Szlichta z portalu Wakacje.pl. Poza sezonem coraz większą popularnością cieszą się kraje egzotyczne, jak Dominikana, Kuba i Tajlandia.

Źródło: NEWSERIA
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: