SuperBiz wiadomości Polak zarabia 2 razy więcej niż 10 lat temu, ale wciąż nie stać go na mieszkanie

Polak zarabia 2 razy więcej niż 10 lat temu, ale wciąż nie stać go na mieszkanie

20.07.2015, godz. 12:33
Warszawa. Budowa komunałek stanęła
foto: FOTO SE

Od kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej, nasze zarobki wzrosły dwukrotnie. Mimo to wciąż mamy problemy z kupnem mieszkania. 10 lat temu za średnie wynagrodzenie miesięczne można było sobie kupić 0,8 metra kw. mieszkania, a teraz jest to niecałe 0,9 m kw.

Obecnie średnie wynagrodzenie krajowe kształtuje się w okolicach 4,1 tys brutto miesięcznie. Przed dekadą było to ok. 2,1 tys. zł, a więc przeciętny Polak zarabia dwa razy więcej, a mimo to wciąż nie stać go na mieszkanie. W zeszłym roku mogliśmy sobie pozwolić na zakup 0,8 m kw. lokalu za jedną przeciętną miesięczną pensję – dokładnie tak samo było w 2004 r. i 2005 r. Teraz jest niewiele lepiej, bo za jedno średnie wynagrodzenie możemy kupić 0,9 m kw. mieszkania.

ZOBACZ TEŻ: 100 pensji – za tyle kupisz mieszkanie w Krakowie. Jak jest w innych dużych miastach?

Tymczasem w Polsce brakuje ok. 750 tys. mieszkań, a rocznie powstaje 150 tys. nowych. Kuleje też budownictwo socjalne, a państwo w niedużym stopniu wspiera polską mieszkaniówkę. W 1995 r. na politykę mieszkaniową z budżetu państwa poszły 3 mld zł, pięć lat później były to już 4 mld, a teraz ta kwota to tylko 1,5 mld zł. „Udział bezpośrednich wydatków budżetowych na cele mieszkaniowe w polskim PKB to tylko 0,09 proc.” - wskazuje Money.pl. „Z danych OECD wynika, że znacznie wyższe wydatki na mieszkalnictwo planują między innymi rządy Wielkiej Brytanii (1,5 proc. PKB), Francji (0,8 proc. PKB), Danii (0,7 proc. PKB), Niemiec (0,6 proc. PKB), Irlandii (0,4 proc. PKB) oraz Holandii (0,4 proc. PKB)” - czytamy w portalu.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: