SuperBiz wiadomości Polak zarabia mniej niż Niemiec na zasiłku. Nasz średni dochód to 1300 zł

Polak zarabia mniej niż Niemiec na zasiłku. Nasz średni dochód to 1300 zł

31.03.2016, godz. 10:51
Polak zarabia mniej, niż Niemiec na zasiłku
Polak zarabia mniej, niż Niemiec na zasiłku foto: SHUTTERSTOCK

GUS wyliczył, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę w 2015 r. wyniósł 1386 zł. Jest to odpowiednik 320 euro. Tymczasem w 2014 r. w Niemczech wysokość świadczeń socjalnych Arbeitslosengeld II, przysługujących dorosłym osobom, które nie są w stania zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych, wynosiła 353 – 391 euro. Oznacza to, że bardziej opłaca się żyć na zasiłku w Niemczech niż pracować w Polsce.

Kraje należące do Rady Europy powinny stosować się do założeń zawartych w Europejskiej Karty Społecznej. Ten międzynarodowy traktat gwarantuje m.in. prawa socjalne. W praktyce jednak Polska ma problem z jego przestrzeganiem.

W 2014 roku przeciętny zarobek Polaka wynosił zaledwie 1340 złotych. W 2004 r. 43 proc. Polaków żyło poniżej „minimalnego godziwego standardu życia". Z tego aż 7 proc. znajdowało się poniżej minimum granicy ubóstwa skrajnego. Najwyższy odsetek osób ubogich mieszkał na wsi – wyniósł aż 57 procent.

- Polska należy do krajów o najniższym udziale płac w UE, a zarazem najwyższym odsetku biednych pracujących (ok. 15 proc.). Jedną z przyczyn z tego stanu rzeczy jest wysoki poziom niestabilności zatrudnienia i rosnącej skali umów niestandardowych. Praca więc nie chroni przed ubóstwem – powiedział serwisowi dlahandlu.pl Piotr Szumlewicz, doradca OPZZ.

Może zaitneresować cię także: Zarobki bankowców. Zobacz, jaką mają pensję!

Według Szumlewicza państwo nie realizuje polityki zmierzającej do likwidacji ubóstwa społecznego. Faworyzuje natomiast przedsiębiorców, oferując im rozmaite ulgi i zwolnienia oraz tworząc dla nich specjalne strefy ekonomiczne.

Jak podkreśla Piotr Szumlewicz, Polska znajduje się w ogonku państw członkowskich Unii Europejskiej pod względem wydatków na zabezpieczenia społeczne. Stanowią one zaledwie 18 proc. PKB, podczas kiedy średnia w UE wynosi 29 procent.

- Dotyczy to też rynku pracy – Polska ma jedne z najniższych i najbardziej selektywnych zasiłków dla bezrobotnych. Mamy też bardzo niskie wydatki na politykę rodzinną czy na walkę z wykluczeniem społecznym. Państwo więc nie wspiera osób o trudnej sytuacji materialnej. W tej sytuacji trudno się dziwić wysokiemu poziomowi ubóstwa – tłumaczył Piotr Szumlewicz w serwisie dlahandlu.pl.

Źródła: stat.gov.pl, serwisy.gazetaprawna.pl, biurose.sejm.gov.pl, dlahandlu.pl

autor: Anna Bartosiewicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: