SuperBiz wiadomości Policja chce zarabiać na obywatelach. Do końcu roku ma wystawić 1,7 mln mandatów!

Policja chce zarabiać na obywatelach. Do końcu roku ma wystawić 1,7 mln mandatów!

02.06.2015, godz. 15:20
mandat, drogówka, policja, kontrola drogowa
foto: Super Express

Wpadka Ministerstwa Infrastruktury! Światło dzienne ujrzały dokumenty w których urzędnicy wyliczyli, ile mandatów policja musi wystawić w tym roku, aby do budżetu wpłynęło więcej pieniędzy. Według resortu policjanci dostali zlecenie na 1,7 mln mandatów za przekroczenie prędkości i 420 tys. mandatów dla pieszych! Po wycieku skandalicznych dokumentów przedstawiciele ministerstwa przyznają, że zapisy o mandatach są "niefortunne".

Resort Infrastruktury w ramach Programu Realizacyjnego na lata 2015-2016, który jest częścią Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2030, założył ile policja oraz inne służby muszą wypisać mandatów i przeprowadzić kontroli obywateli, aby na ulicach było bezpieczniej. Z kolei policja mówi wprost, że są to "naciski" ze strony urzędników. - Chodzi o to, by do budżetu wpłynęło więcej pieniędzy - komentuje Wojciech Pasieczny, były szef sekcji wypadkowej komendy stołecznej policji dla gazeta.pl.

Zobacz także: Nowy taryfikator mandatów.  Zobacz, ile zapłacisz za złamanie przepisów?

Na ten rok resort założył, że łączna liczba "ujawnionych wykroczeń" związanych z przekroczeniem prędkości powinna wynieść co najmniej 1,67 mln, czyli tyle ile było w 2014 r. Piesi powinno otrzymać minimum 420 tys. mandatów, a kierowcy za wykroczenia względem pieszych - co najmniej 38 tys. kar. Ale to nie koniec! Policjanci muszą "poprawić się" w zakresie legitymowania kierowców i pieszych.

Urzędnicy po wycieku zapisów kajają się i wycofują się z tych założeń. - Naszym podstawowym celem jest eliminowanie niebezpiecznych użytkowników dróg i takie wskaźniki zostaną zaprezentowane - wyjaśniał w Polsat News Paweł Olszewski, pełnomocnik Ministerstwa Infrastruktury.

Źródło: gazeta.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: