SuperBiz wiadomości Policjanci, nauczyciele i urzędnicy dostaną głodowe emerytury

Policjanci, nauczyciele i urzędnicy dostaną głodowe emerytury

17.08.2016, godz. 15:05
kobieta, emerytka, płacz
foto: EAST NEWS

Policjanci, nauczyciele, urzędnicy, którzy dostają państwowe uposażenie nie będą odkładali pieniędzy na emerytury w III filarze. Zgodnie z założeniami powstającej właśnie reformy emerytalnej oszczędzanie w III filarze ma dotyczyć wyłącznie pracowników sektora prywatnego.

Godne emerytury miały dać Polakom oszczędności złożone w III filarze. Szacuje się, że osoby tam oszczędzające będą miały nawet o 1,4-2,5 tys. zł wyższą emeryturę. Zgodnie z zapowiadaną reformą Morawieckiego, obowiązek odkładania tam swoich pieniędzy mieli mieć wszyscy pracujący obywatele. Tymczasem jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, okazuje się, że pozbawieni możliwości odkładania tam oszczędności mają być pracownicy utrzymywani z budżetu państwa, np. policjanci, nauczyciele, urzędnicy. W sumie to aż 1/3 zatrudnionych. Powód? W budżecie po prostu nie ma na to pieniędzy.

Zobacz: Ministerstwo Finansów pokazuje, ile ma na koncie

Zatem obowiązkowe objęcie III filarem emerytalnym ma dotyczyć tylko osób pracujących w sektorze prywatnym. Czyli to właściciele prywatnych firm wezmą na barki koszty związane z poprawą życia przyszłych emerytów.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: